Reyting Ölçümlerinde Yeni Usûl Uygulanacak

Reyting ölçümlerinin usûl ve esaslarını düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidildi.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 04:28
Bu haber 420 kez okundu
Reyting Ölçümlerinde Yeni Usûl Uygulanacak
banner39
 
Reyting ölçümlerinin usûl ve esaslarını düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidildi.Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK) hazırlanan “Yayın Hizmetlerinin İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçümlerinin Yapılmasına ve Denetlenmesine İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmî Gazete’de yayımlandı.

Yapılan düzenlemeyle, yayın hizmetlerinde “rating” ölçümleri olarak da bilinen, izlenme ve dinlenme oranı ölçümlerinin yapılmasına, denetlenmesine ilişkin usûl ve esaslarla bu usûl ve esaslara uymayan şirket ve kuruluşlara uygulanacak müeyyideleri belirleyen yönetmeliğe yeni tanımlar eklendi.

Bu kapsamda reyting, “belirli bir zaman diliminde belirli bir yayın hizmetini alan izleyici/dinleyicilerin panel büyüklüğüne ya da ölçüm sonuçlarının üretildiği örneklem büyüklüğüne oranı” olarak tanımlandı. Reyting ölçümünün temelini teşkil edecek evren, yerleşim yeri en büyük alt sınırı on bin olacak şekilde, araştırma kapsamındaki bütün yerleşim yerlerinde yaşayan hane halklarını kapsayacak.


www.yeniasya.com.tr/yurt-haber/reyting-olcumlerinde-yeni-usul-uygulanacak_461811
Admin  1    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34