24 akarsu, 8 barajı var! Suyun kalbi, Maraş'ta

Kahramanmaraş; kilometreye düşen su kaynakları bakımından Türkiye'de birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer alıyor. Ayrıca, ülkemizin en önemli su havzalarından biri olan Ceyhan Nehri de Akdeniz'deki yolculuğuna bu bu ilden devam ediyor. Halen 24 akarsu, 6'sı faal, 2'si inşaat halinde 8 baraj, 10 sulama göleti, 3 doğal göl ve 1 sulak alanı bünyesinde bulunduran Kahramanmaraş, Türkiye'nin önemli su kaynaklarından birini teşkil ediyor.

24 Eylül 2011 Cumartesi 16:02
Bu haber 2928 kez okundu
24 akarsu, 8 barajı var! Suyun kalbi, Maraş'ta
banner22
KAHRAMANMARAŞ - AA - İnsanlık için büyük önem taşıyan çok sayıdaki nehir ve yer altı su kaynaklarının bulunduğu Kahramanmaraş, su potansiyeli açısından Türkiye birinciliği ve dünya üçüncülüğüyle önemli bir hazineyi elinde bulunduruyor.
Barındırdığı su kaynakları ile tarih boyunca önemli bir uygarlı k ve ticaret merkezi olan Kahramanmaraş, geçmişten günümüze insanoğlunu hep cezbeder durumda olmuş.
Mezopotamya ve Anadolu kültür havzalarının önemli buluşma noktalarından biri olan Kahramanmaraş, akarsuları, göletleri, barajları ile suyla iç içe yaşamıyla "Sular şehri Kahramanmaraş" olarak nitelendiriliyor.
Kahramanmaraş; kilometreye düşen su kaynakları bakımından Türkiye'de birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer alıyor. Ayrıca, ülkemizin en ö nemli su havzalarından biri olan Ceyhan Nehri de Akdeniz'deki yolculuğuna bu bu ilden devam ediyor.
Halen 24 akarsu, 6'sı faal, 2'si inşaat halinde 8 baraj, 10 sulama göleti, 3 doğal göl ve 1 sulak alanı bünyesinde bulunduran Kahramanmaraş, Türkiye'nin önemli su kaynaklarından birini teşkil ediyor.
Ülkemizin önemli su kaynaklarına sahip olan Kahramanmaraş barajlarıyla da dikkati çekiyor. Türkiye'nin sayılı barajlarından olan Sır, Menzelet, Kılavuzlu, Ayvalı, Kartalkaya barajları il sınırları içerisinde bulunuyor.
Kent merkezine 12 kilometre mesafede arka arkaya sıralanan Sır, Kılavuzlu ve Menzelet barajları su sporları yapmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden birisi konumunda. Sahip olduğu su kaynaklarının yanında Kahramanmaraş termal suları ve içmeleri ile de sağlık turizmi açısında potansiyel oluşturuyor. Zeytun kaplıcası, Ekinözü ve Göksun içmeleri yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehrin coğrafi lokasyon olarak Türkiye ve dünyanın ender yerlerinden bir tanesi olduğunu söyledi.
Birkaç coğrafi bölgenin kesişim noktasında olan Kahramanmaraş'ın jeolojik ve topoğrafik özellikleriyle bir su şehri olarak anıldığını belirten Gürbüz, şöyle dedi:
"Türkiye'de "su" denildiği zaman ilk akla gelen şehir Kahramanmaraş. İlimiz coğrafi olarak 350 metreden 3 bin metreye kadar topoğrafyası çıkıyor. Bunlara bağlı olarak büyük bir su toplama havzası var. Bu Ceyhan nehridir. 2 bin metreden doğuyor sıfır noktasında denize dökülüyor. Toplam uzunluğu 520 kilometre olan Ceyhan Nehri'nin 460 kilometresi Kahramanmaraş sınırları içerisinden geçiyor. Bu nedenle Kahramanmaraş Türkiye'de su kaynakları açısından zengin bir konumda ve Türkiye potansiyelinin yaklaşık 3-4 katına sahip."
Kentin suyu iyi değerlendirdiğini ve kurulan hidroelektrik santralleri ile ülke ekonomisine büyük katkısı bulunduğunu aktaran Mehmet Gürbüz, " Ülkemiz su ihtiyacı olan ülkeler içerisinde gözüküyor. Ama Kahramanmaraş'ta insanların yıllık su tüketimi bakımından Türkiye'den zengin bir konumda. Bu su kaynakları bakımından da Kahramanmaraş Türkiye'nin en iyi illerinden bir tanesidir. Türkiye'nin 4 katı bir zenginliğe sahip. Önemli olan bu suları kullanabilmektir. Kahramanmaraş'ta su bakımından güzel yatırımlar yapılmaya başlandı. Önemli olan burada kullanılabilir su miktarını artırmaktır" şeklinde konuştu.
Kentin GAP'tan sonra suluma suyu bakımından ikinci büyük il olduğuna işaret eden Gürbüz, Kahramanmaraş'ın sanayi su ihtiyacı bakımından da sıkıntısı olmadığını ve kirlilik açısından bakıldığında da temiz durumda olduğunu ifade etti.

-KAHRAMANMARAŞ SUYUNU ORTA DOĞU ÜLKELERİNE SATABİLİR-

Orta Doğu'da bazı ülkelerin su sıkıntısı içerisinde bulunduğunu hatırlatan Gürbüz, Kahramanmaraş'ın coğrafi yakınlığı nedeniyle ileride bu ülkelere su ihracatı yapabileceğini ifade etti.
Suyun gelecekte daha da önemli hale geleceğine vurgu yapan Gürbüz, "Günümüzde petrol çok pahalı gibi geliyor ama petrolle suyu karşılaştırdığımızda yüzde 50 gibi bir fark var. Suyun litresi 1.5 lira civarında ve petrol 4 lira civarında. Gelecekte su petrolden daha önemli hali gelecektir"dedi.
İHA
Anahtar Kelimeler: BarajSuK MaraşAkarsuKalp

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34