AB’ye Destek Yüzde 78.9

İKV’nin araştırmasına göre Türkiye’de toplumun yüzde 78,9’u Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor. İKV Başkanı Zeytinoğlu, “Hala AB’nin güçlü bir şekilde tercih edilmesi, üzerinde düşünülmesi gereken bir gelişme” dedi.

12 Ocak 2018 Cuma 15:06
Bu haber 286 kez okundu
AB’ye Destek Yüzde 78.9
banner1
 
İKV’nin araştırmasına göre Türkiye’de toplumun yüzde 78,9’u Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor. İKV Başkanı Zeytinoğlu, “Hala AB’nin güçlü bir şekilde tercih edilmesi, üzerinde düşünülmesi gereken bir gelişme” dedi.İktisadÎ Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından Kasım ayı sonunda yaptırılan “2017 Kamuoyunda AB Desteği ve AB Algısı” adlı araştırma, son yıllarda yaşanan siyasî krizlere rağmen Türkiye’de toplumunun çoğunluğunun Avrupa Birliği’ne tam üyeliği desteklediğini ortaya koydu. Ancak araştırmaya katılanlar, Türkiye’nin yakın gelecekte AB üyesi olabilmesi konusunda umutsuz. Araştırmaya göre toplumun yüzde 78,9’u Türkiye’nin AB’ye tam üye olması gerektiğini belirtirken yakın gelecekte Türkiye’nin AB’ye üye olacağına inanmayanların oranı ise yüzde 68,8.

Son 2 yıldır AB’ye destek artıyor

Katılımcıların yüzde 12,1’inin AB hakkında bilgisinin çok olduğunu, yüzde 81’ini ise bilgisinin düzeyini “biraz” olarak ifade ettiği araştırmada, Türkiye toplumunun Avrupa Birliği’ne bakışına ışık tutacak veriler yer alıyor. Özellikle AB’ye tam üyelik konusunda Türkiye toplumundaki beklentilerin hâlâ canlı olması, araştırmadan çıkan en önemli sonuç olarak öne çıkıyor. Araştırmada yer alan “Türkiye’nin AB üyeliğinin desteklenip desteklenmediği” sorusuna, katılımcıların yüzde 78,9 gibi büyük bir kısmı “destekliyorum” cevabını verirken, “desteklemiyorum” diyenlerin oranı yüzde 21.

“AB’ye destekte artış var”

Araştırma sonuçlarını DW Türkçe’ye değerlendiren İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2017’de AB ile yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen araştırmadan AB’ye yüzde 78,9’luk bir destek çıkmasının son derece önemli olduğunu vurguladı. 2016 yılında da bir önceki yıla kıyasla AB üyeliğine destek verenlerin oranının arttığını hatırlatan Zeytinoğlu, “2016’da Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanmasına ilişkin bir umut belirmişti. Biz de araştırmamızdan çıkan desteği biraz buna yormuştuk. Ama 2017’de Türkiye siyasî olarak AB’den uzaklaşmasına rağmen AB üyeliğine verilen desteğin arttığını görmek şaşırtıcı oldu” dedi.
www.yeniasya.com.tr/gundem/ab-ye-destek-yuzde-78-9_450866


Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner24

banner34