Avrupa Birliği Eşgüdüm Kurulu kuruldu

AB müktesebatına uyum çalışmaları, AB'ye üyelik müzakerelerinin yürütülmesi ve eş güdümü amacıyla AB Eş Güdüm Kurulu (ABEK) kuruldu.

17 Ekim 2019 Perşembe 11:48
Bu haber 214 kez okundu
Avrupa Birliği Eşgüdüm Kurulu kuruldu
banner22
 
AB müktesebatına uyum çalışmaları, AB'ye üyelik müzakerelerinin yürütülmesi ve eş güdümü amacıyla AB Eş Güdüm Kurulu (ABEK) kuruldu.Avrupa Birliği (AB) müktesebatına uyum, üyelik müzakerelerinin yürütülmesi ve eşgüdümü amacıyla Avrupa Birliği Eşgüdüm Kurulu (ABEK) kuruldu.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı genelgeye göre ABEK, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı başkanlığında, ilgili bakanlıkların bakan yardımcıları ve kurumların üst düzey yöneticilerinden oluşacak.

Kurul ayrıca, AB müktesebatına uyumda öncelikli alanları ve yapılacak çalışmaları belirleme, kamu kuruluşlarının AB müktesebatına uyum ve uygulamaya ilişkin çalışmaları yönlendirme, izleme ve değerlendirme görevlerini yürütecek.

Kurul yılda en az bir kere olmak üzere ihtiyaç duyulan zamanlarda toplanacak, sekretarya hizmetleri Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülecek. Kurul çalışmalarında gerekli görülmesi durumunda, başta müzakere fasılları olmak üzere, Türkiye - AB ilişkilerinin farklı yönlerine ilişkin çalışma grupları da oluşturabilecek.


KAYNAK:www.karar.com/guncel-haberler/avrupa-birligi-esgudum-kurulu-kuruldu-1355764

KARAR

ADMİN 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34