Öne Çıkanlar miraç kandili Bilgiden Bilince konulu konferans Bornova bornova ilçesinde kaza bahçelievler mah.cinayet

Bu haber kez okundu.

Bakan Akar NTV Canlı Yayınına Konuk Olarak Gündeme İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

Koronavirüs meselesi çıktığı ilk günden itibaren alınacak tedbirleri masaya yatırdıklarını ve Koronavirüsle Mücadele Merkezini kurduklarını belirten Bakan Akar, merkezin yurt içi ve yurt dışındaki tüm silahlı kuvvetler unsurlarının durumunu başarılı şekilde takip ettiğini anlattı.

Bir soru üzerine Bakan Akar, şu anda yürütülen 5 büyük operasyonun artan bir tempoda devam ettiğini ifade etti. Akar, "Şu ana kadar çok şükür operasyon bölgelerimizde herhangi bir pozitif vakamız meydana gelmedi. Arkadaşlarımızın fedakar ve bilinçli çalışmaları sonucunda gerçekleşti." dedi.

Operasyon bölgelerinin önemine işaret eden Bakan Akar, "Orada bir taraftan teröristle uğraşırken, diğer taraftan virüs konusunun karşımıza çıkmasıyla sıkıntılı durumlara gelmek istemedik. Bunu başardık. Tüm Türk Silahlı Kuvvetlerinde, sivil asker toplam 208 pozitif vakamız var. Hiç birinde kritik durum yok. Gözlem maksatlı olarak tamamen sağlık personeli ve sıralı birlik komutanlarımızın gözlemleri altında yakın takip ediliyorlar. İyileşme süreci de çok hızlandı. Şu anda Mehmetçik emin ellerde faaliyetlerini sürdürüyor." diye konuştu.

HAFTADA 500 SOLUNUM CİHAZINI ÜRETEBİLİR HALE GELECEĞİZ

Türk Silahlı Kuvvetlerinde üretilen sağlık malzemeleriyle ilgili de bilgi veren Millî Savunma Bakanı Akar, şu anda tüm personelin hijyen ihtiyacının karşılandığını, maske, tulum imal edildiğini anlattı.

Mühendislerin de sağlık malzemeleri yapan makineleri üretmeye başladıklarını söyleyen Bakan Akar, şu anda maske makinesi, ateş ölçer termal kamera üretildiğini ifade etti.

Bakan Akar, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile yapılan çalışmayla solunum cihazının ilk prototipin üretildiğini, ilgili üniversiteler ve Sağlık Bakanlığı ile çalışmaların yürütüldüğünü anlattı. Bakan Akar, "Önümüzdeki günlerde bunun tamamlanmasını ve seri üretime geçmeyi planlıyoruz. Süreç tamamlandıktan sonra haftada 500 solunum cihazını üretebilir hale geleceğiz." şeklinde konuştu.

Millî Savunma Bakanlığı ilaç fabrikası ile TÜBİTAK'ın ortak bir ilaç çalışması yaptığını da kaydeden Bakan Akar, "Araştırma safhasını tamamladılar, seri üretim safhasına geçmek için son hazırlıkları yapıyorlar." dedi.

NORMALLEŞME ADIMLARI

Millî Savunma Bakanı Akar, sorular üzerine Kovid-19 sürecinde normalleşme adımları kapsamında yaptıkları planlamalar hakkında da bilgi verdi. Genel normalleşme planının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığını, bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı olarak kendilerine düşen bölümleri çalıştıklarını anlattı.

Bakan Akar, normalleşme adımlarını atarken de her an teyakkuz halinde olduklarını, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için ilk günkü dikkat ve hassasiyetle çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

Bakan Akar, önlemler kapsamında ertelenen personel temin, atama ve görevlendirmeler ile okullardaki eğitimin 1 Haziran'dan itibaren başlatmayı planladıklarını, yine ertelenen Millî Savunma Üniversitesi sınavının 14 Haziran'da yapılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Süreçte, bir taraftan teröristle bir taraftan da virüsle mücadeleyi başarıyla sürdürdüklerini söyleyen Bakan Akar, şöyle devam etti:

"Fakat normalleşme de bir zaruret, bir ihtiyaç. Bu manada hem celplerin hem de terhislerin başlaması konusunda gerekli çalışmaları yaptık. En önemli amacımız, terhis olan Mehmetçiğin evine sağlıklı şekilde gitmesi, evinden kışlaya gelen Mehmetçiğin de sağlıklı olarak birliğine katılması. Bunun için gayret gösteriyoruz. Zaten erteleme de bu nedenle oldu. 1 aylık süre içinde yapacağımız hazırlıkları yaptık. Yapmaya çalıştığımız husus, 31 Mayıs'tan itibaren terhislerin başlaması, buna karşılık 5 Haziran'dan itibaren de celplerin başlaması.

Bedelli statüsünde bir değişiklik yok, 20 Haziran'dan itibaren de onların celpleri başlayacak. 4 haftalık eğitimlerini yapmak suretiyle vatani görevlerini tamamlayacaklar. 'Bedelli uzaktan eğitimle yapılsın' gibi bir çalışma gündemimizde yok."

Kışlalarda alınacak tedbirlerin sorulması üzerine Bakan Akar, celplerle ilgili tüm çalışmaların yapıldığını, Sağlık Bakanlığıyla koordinasyon içerisinde bunları yürüttüklerini söyledi.

Bakan Akar, "5 Haziran'dan itibaren celbi yapılacak tüm gençlerimiz teste tabi tutulacak. Orada testleri yapılacak, Askerlik şubeleri bunu plandılar. Sevkten 3-4 gün önce gerçekleştirilecek. Testlerin sonuçları belirlendikten sonra gençler birliklerine sevk edilecekler." dedi.

Bakan Akar, 5 Haziran öncesindeki 4 gün boyunca, 100 bin civarındaki gence PCR testi uygulanacağını dile getirerek, sonuçların en kısa zamanda alınacağını, sonuçlara göre işlemlerin yapılacağını belirtti.

VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU’NA TERÖR SALDIRISI

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Van'daki vefa grubuna yönelik saldırıya ilişkin soru üzerine, vefa grubunun insani amaçlarla bu çalışmaları yürüttüğüne dikkati çekti.

Saldırıyı şiddetle kınayan Bakan Akar, "Bunun ne insanlıkla, ne vatandaşlıkla hiçbir ilgisi yok. Böyle terörist dahi olmaz. Bu alçaklığın ta kendisi. Şehidimizin ve yaralı kardeşlerimizin kanları, diğer şehitlerimizin kanları yerde kalmadığı gibi bunların kanlarının da yerde kalmayacağının bilinmesini istiyorum. Bu konuda yapılması gereken ne varsa yapıldı, mutlaka yapılacak. İçişleri Bakanlığımız ve Millî Savunma Bakanlığımız omuz omuza bu konudaki mücadelemizi aralıksız sürdürdü, sürdürdü, bunların hesabı mutlaka sorulacak." şeklinde konuştu.

İdlib'deki ortak devriyelere ilişkin soru üzerine Bakan Akar, 5 Mart'ta Rusya ile imzalanan mutabakat muhtırasının uygulanmaya devam ettiğini söyledi.

Ateşkes ihlalleri, küçük ihlaller ve sorunlar olsa da bölgedeki ateşkesin devam ettiğinin altını çizen Bakan Akar, bazı radikal grupların ateşkesi bozmak için girişimleri olduğuna işaret etti. Bunlara karşı Rusya ile gerekli tedbirleri aldıklarını, almaya da devam ettiklerini bildiren Bakan Akar, "Bizim amacımız oradaki ateşkesin kalıcı hale getirilmesi." dedi.

Yapılan çalışmalar sonucunda şu ana kadar 235 bin civarında Suriyelinin gönüllü ve güvenli olarak evlerine döndüğünü belirten Bakan Akar, şöyle devam etti:

"Bizim amacımız, bütün bölgeyi terk eden Suriyeli kardeşlerimizin güvenli ve gönüllü şekilde evlerine dönmeleri. Buna çalışıyoruz. Bazı kişilerin, bazı grupların şu veya bu amaçla bunu sabote etmeye çalıştıklarını görüyoruz. Sabırla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Hem mevzilerimiz hem gözlem noktalarımız, 5 Mart'tan önce neredeyse şu anda yerlerini muhafaza ediyorlar. Görevlerini o şekilde devam ettiriyorlar."

Millî Savunma Bakanı Akar, şu anda Irak'ın kuzeyinde, aynı şiddette operasyonların devam ettiğini, bölgede el yapımı patlayıcılar, sızmalar, tacizler, saldırı girişimlerinin sürdüğünü anlattı. Bakan Akar, buna karşın Mehmetçiğin mücadelesini büyük bir başarıyla sürdürdüğünü belirterek, "1 Ocak'tan itibaren şu ana kadar bin 369 terörist etkisiz hale getirildi, orada gerçekten çok ciddi bir mücadele var. Son günlerde gelenlerle beraber bin 393 oldu." şeklinde konuştu.

LİBYA’DAKİ DURUM

Libya'da Hafter güçlerinin sivil hedeflere saldırılarının hatırlatılması ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin o bölgede kayıplar yaşadığı iddialarının sorulması üzerine Bakan Akar, Libya'da Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış bir hükümet bulunduğunu, Türkiye'nin de bu hükümetin daveti çerçevesinde bölgede olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bölgede askeri eğitim işbirliği ve danışmanlık görevi yaptığını belirten Akar, "Orada şehidimiz, yaralımız, zaiyatımız söz konusu değil. Bugüne kadar olmadı, inşallah bundan sonra da olmayacak. Bu konuda her türlü güvenlik tedbir alınıyor." diye konuştu.

"Türkiye'nin hizmet vermesiyle bölgedeki dengede bir değişiklik var mı?” Şeklindeki soru üzerine Bakan Akar, Türkiye'nin oradaki Eğitim İşbirliği ve Danışmanlık hizmetlerine başlamasından sonra ülkenin birliği beraberliği, bütünlüğü için çalışan Libyalıların büyük başarılar sağladıklarını söyledi.

NATO çerçevesinde konunun nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Burada, İrini adı altında bir operasyon başlatıyor, Avrupa Birliği'nin bazı ülkeleri. Bu İrini operasyonun uluslararası hukuk bakımından yeri nedir? Birleşmiş Milletler kararıyla olan münasebeti, onlarla olan koordinasyon nedir? Bu operasyonu başlatanlar, bunu NATO ve diğer bölge ülkeleriyle koordine ettiler mi? Bunlar açık sorular. Bunların kendi aralarında sıkıntılar var, oradaki bazı ülkeler, bu konuda taraf olmak istemediklerini ortaya koydu ve bunların hepsini değerlendirdiğimiz bir ortamda da Sayın Genel Sekreter Stoltenberg, çok bilgili ve bilinçli bir şekilde burada Hafter grubu ile Serraj grubunun meşru hükümeti karıştırılmaması gerektiğini, bunun ayrılması gerektiğini, eğer Libya'da bir barış olacaksa, siyasi çözüm olacaksa bunu yapacak olan tarafın, BM tarafından tanınmış olan, meşru hükümet olan Serraj hükümetinin yapacağına matuf bir açıklama yaptılar. Sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımız da kendisini arayıp teşekkür etti. Bu son derece bilgili ve bilinçli bir açıklamaydı. Bu konuda bizim temennimiz, bu İrine operasyonu yapıyoruz diyenlerin de bu hususları mutlaka gözden geçirmeleri. Burada yapılacak faaliyet sadece denizden gidiş-gelişleri gözlemlemek veyahut da onları engellemek, bunun adı silah ambargosu olmaz, bunun adı meşru hükümetin engellenmesi olur. Çünkü meşru hükümetin böyle bir talebi yok. Zaten talep olmadan böyle bir şey yapması uluslarası hukuka uygun değil. Bunların hepsinin çalışılması, görülmesi lazım. Bunlar tamamen Hafter tarafını desteklemek demektir. Bu konuda tarafların bir kez daha benim yaptıklarını, çalışmalarının gözden geçirmesinin, uluslararası hukuk ve istikrar bakımından çok önemli olduğunu değerlendiriyoruz. "

Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin orada ne yapması gerekiyorsa, yaptığını ve yapmaya devam edececeğini sözlerine ekledi.

FETÖ İLE MÜCADELE

FETÖ ile mücadeleye ilişkin soru üzerine Bakan Akar, 16 Temmuz'da FETÖ ile mücadeledeki kararlılık neyse aynı kararlıkla mücadeleye devam ettikleri söyledi.

"Şu anda benim Bakan olarak veya diğer komutan arkadaşlarımın önümüzde bekleyen dosya söz konusu değil." diyen Akar, bu işlemin bekletilecek bir tarafı olmadığını vurguladı.

Bakan Akar,  "Şu ana kadar 19 bin 496 FETÖ'cü içimizden atıldı. Bunlardan 6 bin 247'si Bakan imzasıyla TSK bünyesinden çıkarıldı. 4 bin 284 kişiyle ilgili işlem devam ediyor. Bunların işlemleri de tamamlandıktan sonra rakam 23 bin 780'e ulaşacak." şeklinde konuştu.

Admin 2

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35

banner38

banner37

banner34