Başkanlık Modeli, Pragmatik Bir Sistem

Dört dönem milletvekilliği yapan ve AKP’nin kurucu üyelerinden olan Burhan Kuzu, aday gösterilmemesini AKP’nin kaybı olarak değerlendirdi.

04 Temmuz 2018 Çarşamba 13:20
Bu haber 361 kez okundu
Başkanlık Modeli, Pragmatik Bir Sistem
banner39
 
Dört dönem milletvekilliği yapan ve AKP’nin kurucu üyelerinden olan Burhan Kuzu, aday gösterilmemesini AKP’nin kaybı olarak değerlendirdi.Kuzu, seçimlere ilişkin ilginç değerlendirmeler yaptı. Aday gösterilmediği için kırgın olduğunu belirten Kuzu, “Seçimleri kaybetmedik ama çoğunluğu kaybettik” dedi. Çoğunluğu kaybetmelerinin sebebini kendisinin aday gösterilmemesine bağlayan Burhan Kuzu, seçimlerle yürürlüğe giren sistemi “pratik ve pragmatik” olarak nitelendirdi. RS FM’de yayınlanan Bidebunudinle programına konuşan Kuzu, “Başkanlık modeli, eski modelden çok farklı. Kendine özgü ve aklın bulduğu bir sistem” dedi. Parlamenter sisteme ilişkin de değerlendirmede bulunan Kuzu, “Parlamenter model, İngiliz menşeili bir modeldir. İngiliz kanını taşır. Ama başkanlık modeli, pratik ve pragmatik bir sistem” ifadelerini kullandı.Ankara’ya giden vekil, liderinin sesini dinlemeyecek

Başkanlık sistemi hakkındaki değerlendirmelerine devam eden Burhan Kuzu, kendisini başkanlık modelinin “kurucu babası” olarak niteledi ve başkanlık sisteminde arzu ettiği parlamento modelinin vatandaşı birinci elden tanıyan vekillerden oluştuğunu ifade etti. Arzuladığı parlamento modelinde, vekillerin lidere değil vatandaşa bağımlı olduğunu söyleyen Kuzu, sistemin bu haliyle “ne deve ne kuş” olduğunu belirtti. Kuzu’ya göre, tanımladığı modelin uygulanması sonucunda, “Ankara’ya giden vekil, bölgesinin sesini dinleyecek, liderinin sesini dinlemeyecek.”

‘Senin ne işin var siyasetle’

Yargıda taraflılık tartışmalarına da değinen Burhan Kuzu, 24 Haziran seçimlerinden önce sosyal medyada cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce hakkında “Muharrem İnce zihniyetindekilerin yaşattıklarını unutmadık, unutmayacağız” şeklinde paylaşım yapan ve eleştirilen Danıştay Üyesi Aysel Demirel’e: “Senin ne işin var siyasetle, Muharrem İnce’yle. Verdiğin kararlarda durduk yere şüphe uyandırıyorsun. Olmaması lazım bunların” dedi.
yeniasya.com.tr/gundem/baskanlik-modeli-pragmatik-bir-sistem_466495
Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34