F-35'lerin Üreticisi Lockheed Martin'den Türkiye Açıklaması

Ankara-Washington hattında gerilime neden olan F-35'lerin üretici şirketi Lockheed Martin'in CEO'su Marillyn Hewson "Türk şirketler, siparişler üzerine çalışmaya devam ediyor" dedi. Yeni siparişler için de Hewson "Lockheed, Türkiye'ye yeni sipariş verilip verilmeyeceği konusunda ABD hükümetinin yönlendirmesini izleyecek" ifadelerini kullandı.

17 Haziran 2019 Pazartesi 15:58
Bu haber 277 kez okundu
F-35'lerin Üreticisi Lockheed Martin'den Türkiye Açıklaması
banner39
 
Ankara-Washington hattında gerilime neden olan F-35'lerin üretici şirketi Lockheed Martin'in CEO'su Marillyn Hewson "Türk şirketler, siparişler üzerine çalışmaya devam ediyor" dedi. Yeni siparişler için de Hewson "Lockheed, Türkiye'ye yeni sipariş verilip verilmeyeceği konusunda ABD hükümetinin yönlendirmesini izleyecek" ifadelerini kullandı.ABD-Türkiye hattında S-400 ile F-35 gerilimi devam ederken, F-35'lerin üreticisi Lockheed Martin'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Lockheed Martin'in CEO'su Marillyn Hewson, Paris'te düzenlenen bir etkinlikte Financial Times'a değerlendirmelerde bulundu.

Financial Times'ın haberine göre, Hewson, şirketinin Türkiye'deki icraatları hakkında yorum yapmaktan çekindi. Lockheed Martin'in CEO’su, aralarında Türkiye'nin de olduğu farklı ülkelerin ortak olarak ürettiği ve Türkiye'nin de iniş takımları ile birlikte uçağın gövdesini ürettiği F-35'lerin üretiminin devam ettiğini söyledi.

"ABD HÜKÜMETİNİN YÖNLENDİRMESİNİ İZLEYECEĞİZ"

Hewson "Üretim zincirinde olabilecek herhangi bir riski en aza indirme seçenekleri üzerine değerlendirme yapıyoruz" dedi. Türkiye'deki tedarikçilerin F-35'lerin siparişi üzerine çalıştığını dile getiren Hewson, şirketin Türkiye’ye yeni sipariş verip vermeyeceği konusunda da net bir açıklama yapmadı.Hewson "Lockheed, Türkiye’ye yeni sipariş verilip verilmeyeceği konusunda ABD hükümetinin yönlendirmesini izleyecek" dedi.


"TÜRK ŞİRKETLERİ PARÇA ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR"

Locheed Martin yapımı F-35 programı yöneticisi Greg Ulmer de ABD hükümetinin, Türkiye'yi F-35 programından kademeli olarak çıkarmaya başlama planlarının bu yıl Locheed üretimini etkilemeyeceğini belirtti.

Reuters'a konuşan Ulmer, Ankara'nın Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini satın alma planları nedeniyle yaşanan anlaşmazlığa rağmen, Türk şirketlerinin F-35 parçaları üretmeye devam ettiklerini söyledi. Ulmer ayrıca Raytheon Co ve United Technologies’in önerilen birleşmesinin F-35 programını etkileyebileceği veya kar marjını baskılayabileyeceği konusunda "endişesi olmadığını" belirtti.
KAYNAK:www.karar.com/guncel-haberler/f-35lerin-ureticisi-lockheed-martinden-turkiye-aciklamasi-1242489

ADMİN  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34