Suçlar ahlâkla önlenir

ürkiye’de hazırlanan birçok projeye rağmen suçların önüne istenilen seviyede geçilemiyor. Suç önlemede yeni bir çalışma daha yürütülüyor. Çalışma kapsamında suçların önüne geçmek amacıyla ahlâk eğitimi verilecek. ‘Sosyal Ahlâk Merkezli Değerler Eğitimi Projesi’ kapsamında suçlara karşı toplumsal duyarlılığın geliştirilmesi hedefleniyor.

27 Aralık 2012 Perşembe 17:56
Bu haber 780 kez okundu
Suçlar ahlâkla önlenir
banner39
  Suç ahlâkla önlenir
Türkiye’de hazırlanan birçok projeye rağmen suçların önüne istenilen seviyede geçilemiyor. Suç önlemede yeni bir çalışma daha yürütülüyor. Çalışma kapsamında suçların önüne geçmek amacıyla ahlâk eğitimi verilecek. “Sosyal Ahlâk Merkezli Değerler Eğitimi Projesi” kapsamında suçlara karşı toplumsal duyarlılığın geliştirilmesi hedefleniyor.

Konuya ilişkin Çağın Polisi Dergisi’nde “Bir Suç Önleme Projesi Olarak Ahlâk Eğitimi” başlıklı bir yazı kaleme alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden polis memuru Mahmut Çalışkan, projeyi anlattı. Ekonominin ve teknolojinin dünyada olup biten her şeyi belirlediği bir çağda, niteliksel, ahlâkî değerlerin insanlar arasında önemli etkisi olduğunu ifade etti. Ahlakın, ortak çabaların bir sonucu olduğuna dikkat çeken Çalışkan, bu noktada toplumsal hayatın bir parçası olan sosyal kötülüklerin varlığı ve bu kötülüklerle birlikte mücadele etmenin gerekliliğinin, süreç ve proje odaklı bir ahlâk eğitimi yaklaşımının önemini ortaya koyduğunu kaydetti. Bu durumun, ahlâk eğitimi merkezli değerler eğitimi projesini ve önerisini etraflıca tartışma imkânı sunduğunu anlatan Çalışkan, “Bu paralelde, bahse konu sunduğumuz bu proje odaklı yaklaşım, sosyal kötülüklerle mücadele ve suça karşı toplumsal duyarlılığın geliştirilmesine yönelik proaktif bir girişim olarak değerlendirebileceğimiz bir suç önleme adımı olarak ele alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Özgür insanların kötü davranışları ve kötü karakter özelliklerini içeren ahlâkî kötülüklerin, “suç teorileri” açısından da ele alınabileceğini belirten Çalışkan, “O halde adam öldürmek, yalan söylemek, hırsızlık yapmak, gasp ve terör eyleminde bulunmak gibi konusu suç teşkil eden eylemler ve namussuzluk, açgözlülük, korkaklık, acımasızlık, nefret, kıskançlık, bencillik, aldatma, sertlik gibi olumsuz ve zaaf arz eden karakter özellikleri yerine alçak gönüllülük, cesaret, merhamet, yardımlaşma, erdem, sadakat, sevgi, hoşgörü, adaletli ve iffetli olma gibi güzel huy, karakter, davranış ve alışkanlıklar, ahlâk eğitimi merkezli ve süreç odaklı bir yaklaşımla insana kazandırılamaz mı?” diye sordu.

“AHLÂK, TOPLUMU AYAKTA TUTAN EN ÖNEMLİ ÇİMENTO”
Ahlâkın, birey ve toplumun bir ürünü olduğunu, bir toplumu ayakta tutan en önemli çimento olduğunu dile getiren Çalışkan, günümüzde önemli bir kavram olarak sürekli gündemde tutulan ahlakın, bir eğitim ve güvenlik konusu olarak da tartışıldığını hatırlattı. “Ahlâk ile suç arasında yani toplumsal ve bireysel ahlâk ile suç istatistiği, suç psikolojisi, suç sosyolojisi ve ceza yasası arasında doğrudan ya da dolaylı bir ilişki vardır” diyen Çalışkan, ahlâk eğitiminin, nihaî anlamda bir suç önleme projesi olarak benimsenmesi, suç ve şiddetin daha geniş bir perspektiften değerlendirmesini sağlayacağını vurguladı.

“AHLÂK EĞİTİMİ GELECEĞE YATIRIMDIR”
Aileden okula, okuldan kurumlara bütün toplumsal yapılarda millî etik değerlerin salık verilmesinin ötesine geçilmesi gerektiğini belirten Çalışkan, “Ahlâkî kötülüklerimiz yeniden gözden geçirilmelidir. Bu meseleye bir suçla mücadele yaklaşımı olarak bakmamız, konuya bir genişlik ve farklı bir perspektif sağlayacaktır. Son yıllarda artan suç çeşitliliğine karşı ön alıcı bir yaklaşım olarak ve toplumsal huzur, iletişim ve barışın temini adına kötülüklerle yani suçla mücadeleyi etkinleştirmek için ahlâkî (moral) kötülük problemini bir suç önleme sorunu olarak gündeme alıp tartışma konusu yapmak, başta yerel güvenlik olmak üzere genel asayişin gelecekteki temini adına proaktif bir adım olacaktır. Bu nedenle gündeme getirdiğimiz suç önleme projesi felsefi bir temeli de ihtiva etmektedir. Değerler eğitimini merkeze alan bir çerçevede yerel güvenlik, genel ahlâkî toplum düzeni hedefinde ve ahlâkî kötülük ve suçla mücadele noktasında proaktif yöntemi öne çıkaran anlayışla ‘Sosyal Ahlâk Merkezli Değerler Eğitimi Projesi’nin kapsamı, başarıya ulaşma hedefleri ve sonuçları; sosyal iletişimin işlevselleştirilmesi ve kamu güvenliği açısından büyük bir öneme haizdir. Çünkü ahlâk, iletişimin ürünüdür. Ahlâkın sosyal bir işlevi vardır. Bu bağlamda ahlâk ile yerel güvenlik arasında kopmaz bir bağ vardır. Bu bağın kuvvetlenmesi için kapsamlı ve süreç odaklı bir sistematikle ve sosyal alanla ilişkili disiplinler arası bir yöntemle eğitim öğretim programında ahlâkî değerler vurgusu daha çok yer almalıdır” diye konuştu.

Çalışkan, bir sosyal sorumluluk projesi olmasının yanında, ideal ve süreç odaklı bir ulusal eğitim projesi olarak takdim edebilecek bu suç önleme modelinin, son dönemde gündemde olmakla birlikte sadece çağdaş bir eğitim felsefesi problemi olarak değerlendirildiğini dile getirdi.

AHLÂK EĞİTİMİ AİLEDEN BAŞLAR
Ahlâk ile kamu güvenliği alanları arasında kavramsal yani teorik bir ilişkiden öte pratik bir ilişki bulunduğunu anlatan Çalışkan, “Bu bağın bir ucunda da eğitim vardır. Yani süreç odaklı bir ahlâk eğitimi ve bu değerler eğitimi yoluyla eğitimin davranışlarımıza yansıtılması ve nihaî olarak ahlâkın davranışlarımızda kendini hissettirmesi suçla proaktif ve etkin bir mücade” diye konuştu. Ahlâk eğitiminin beşiğinin aile olduğuna dikkat çeken Çalışkan, bu eksende toplumun en küçük yapısı olan aile kurumunun güçlü olması, temel ahlâkî faziletlerin millî eğitim yoluyla kazandırılması, ahlâkî değerlerin görsel ve yazılı basında daha fazla yer bulmasının suça karşı gösterilebilecek en büyük reaksiyonlar arasında olduğunu ifade etti.

Haber Kaynağı: YeniAsya

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34