Zehrin adresi PJAK

PKK’nın İran uzantısı PJAK’ın 'dünyanın en zararlı uyuşturucu maddesi' olarak tanımlanan metamfetamin ticaretine başladığı tespit edildi.

12 Ağustos 2012 Pazar 09:38
Bu haber 403 kez okundu
Zehrin adresi PJAK
banner39
  Yüksek kâr bırakan madde sayesinde örgütün ciddi paralar elde ettiği belirlendi

Çağın en zararlı uyuşturucu maddesi olarak nitelendirilen ve kullanıcıda fiziki ve biyolojik çöküntüye sebep olan 'metamfetamin’in en büyük üreticisi İran. Uyuşturucu üretimi ve satmanın idam gibi ağır yaptırımlarla cezalandırılması sebebiyle üretimin kırsala kaydığı belirtiliyor. Terör örgütü PKK’nın İran uzantısı PJAK'ın da maddi gelir elde etmek için diğer uyuşturucu maddelerin yanında metamfetamin üretimine başladığı belirlendi. Kırsaldaki mağara ve evlerde ürettiği metamfetamini piyasaya süren örgütün ciddi gelir elde ettiği bildirildi.

250 KAÇAKÇININ 200'Ü İRANLI

Türkiye'de metamfetamin kaçakçılığına ilk olarak 2009’da Atatürk Havalimanı’nda rastlandı. Metamfetamin kaçakçılığıyla alakalı bugüne kadar 106 operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan 250 kişinin 200’ü İranlı. 10’u Türk, geri kalanı ise farklı uyruklarda. Türkiye'de bugüne kadar yapılan uyuşturucu operasyonlarında metamfetamin kullanıcılarına rastlanmaması uzmanlarca büyük bir kazanım olarak değerlendiriliyor.

İRANLI TACİRİN NARKOTİK KORKUSU 

Narkotik Şube Müdürlüğü’nün 2009’dan bu yana sıklaştırdığı operasyonların uyuşturucu üreticilerini rahatsız ettiği görüldü. Türkiye’ye kuryeler gönderen ve narkotik kayıtlarına giren İranlı uyuşturucu taciri Mehdi Z.'nin, kuryelere dikkatli olmaları konusunda ciddi telkinlerde bulunduğu teknik takibe yansıdı. Mehdi Z.’nin kuryeleri, “İstanbul narkotiğini bilmiyor musunuz” diyerek uyardığı belirtiliyor.

Narkotik polisinin başarısı ele geçirilen uyuşturucu rakamlarına da yansırken geçen yıl, Türkiye'de yakalanan uyuşturucu miktarının bütün Avrupa ülkelerinde yakalanan miktardan daha fazla olduğu vurgulandı. . İranlı tacirler için Türkiye'nin köprü görevi gördüğüne işaret edildi. Kilosu 900 bin dolar olan metamfetaminin az miktarından bile ciddi gelirler elde ediliyor. Diğer uyuşturuculardan kat kat fazla. X-ray’de tespit edilememesi de kaçakçılığının rahat yapılmasına neden oluyor. Türkiye'yi güzergah olarak kullanan İranlı tacirlerin en çok kullandığı aktarma noktasının Atatürk Havalimanı olduğuna dikkat çekildi.

TANINMAZ HALE GETİRİYOR

Sekiz Grand-slam şampiyonluğu bulunan dünyaca ünlü tenisçi Andre Agassi’nin de kullandığı metamfetamin insan vücudunda onarılması imkânsız hasarlar bırakıyor.

Metamfetamin kokainden 3 kat daha güçlü. 12 milyon Amerikalı en az 1 kez denemiş. ABD'de mahkumların dörtte biri kullanıyor. Kullanıcı 'yürüyen ölü' gibi görünüyor. İlk kullanıldığında doping etkisi yaparken, bağımlılık oluşturup suça yöneltiyor.

Metamfetamin ilk olarak 1919'da Japonya’da askerleri uyanık tutmak için üretildi. Nazilerin özellikle Hitler’in bolca kullandığı biliniyor. Uyanıklık, motivasyon ve kısa dönemli beyin aktivitesini artıranmadde ishal, kusma, bulantıya neden oluyor.

Beyin kimyasını bozup depresyona yönlendiriyor. Eroinden daha kuvvetli bağımlılık yapanmadde kullanıcının dişlerini çürütüp döküyor.

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34