Ahşap Beşiklere İlgi Büyüyor

Erbil’de çekirdekten yetişme ustalar tarafından üretilmeye devam eden ahşap beşiklere ilgi büyüyor.

19 Temmuz 2018 Perşembe 12:45
Bu haber 1620 kez okundu
Ahşap Beşiklere İlgi Büyüyor
banner39
 
Erbil’de çekirdekten yetişme ustalar tarafından üretilmeye devam eden ahşap beşiklere ilgi büyüyor.Asırlara meydan okuyan beşikçilik Erbil’de olduğu gibi başta Kerkük olmak üzere Irak’ın diğer bölgelerinde hâlâ devam ediyor. Gerek Erbil, gerek Kerkük, gerekse Irak’ın diğer bölgelerinde bebek bekleyenlerin en gözde mekânı her şehirde özel bir mekânı olan beşikçiler dükkânı oluyor. Dünya Bizim’de yer alan habere göre, ahşap sanatının önemli ayağı olan çocuk beşikleri Erbil’de yüzyıllardır çekirdekten yetişme ustalar tarafından üretiliyor.

Yıllara meydan okuyor

Erbil şehir merkezindeki Kapalı Çarşı’da devam eden bu meslek yıllara ve teknolojiye meydan okuyor. Erbil merkezindeki Kapalı Çarşı veya Erbiller tarafından “Kayseri Bazarı” olarak bilinen çarşının marangozlar bölümünde beşik yapanlar için özel bir bölüm tahsis edilmiş.

Çocuk beşiklerine ilgi büyüyor

Erbil’de son yıllarda 10’dan fazla alış veriş merkezi açılmasına rağmen vatandaşların büyük bir kısmı hâlâ eski beşikleri tercih ediyor. Sebebi ise hem daha sağlam, hem de daha sağlıklı olması. Babasından miras aldığı mesleği yaklaşık 30 yıldır Erbil’deki Kayseri Çarşısı’nda sürdüren Salih Usta geleneksel usûlde yapılan çocuk beşiklerine ilginin devam etmesinden mutlu olduğunu söylüyor.Admin  1

yeniasya.com.tr/kultur-sanat/ahsap-besiklere-ilgi-buyuyor_467925

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34