Antikacılar Buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile Antikacılar ve Sahaflar Derneği “Antika ve Nostalji Festivali”nde antika meraklılarını buluşturuyor.

11 Mart 2019 Pazartesi 14:46
Bu haber 589 kez okundu
Antikacılar Buluştu
banner39
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile Antikacılar ve Sahaflar Derneği “Antika ve Nostalji Festivali”nde antika meraklılarını buluşturuyor.İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı ve Antikacılar ve Sahaflar Derneği işbirliğiyle bu yıl 5.’si gerçekleşecek “Antika ve Nostalji Festivali”, 9-17 Mart tarihleri arası İstanbul Deniz Müzesi’nde meraklılarını bekliyor. 5. Antika ve Nostalji Festivali’nde bu yıl Beşiktaş, Beyoğlu, Ortaköy, Üsküdar ve Kadıköy’den 25 köklü antikacı bir araya geliyor. Antika meraklıları 19. yüzyılda Osmanlı’da ve Avrupa’da kullanılan tespih, saat, fincan takımı gibi nadide eserlerden; 1950-70 yıllarına tarihlenen gramofon ve taş plak gibi nostaljik ürünlere ulaşabilecekler. Festival, antika kültürünü, koleksiyonerliği genç kuşaklara aktarmak ve antikacı esnafının ekonomisine katkı sağlamak amacıyla düzenleniyor.

Zamana meydan okuyan eşyalar

Bu yılki festivalin dikkat çekici eserlerinden bazıları şunlar: Padişah ile vezirlerin gün sonu istişarelerinde kullandıkları taht, meraklıları için festival alanında sergileniyor olacak. 1700’lü yıllara ait olan bu görkemli eser, yaklaşık 100 cm yüksekliğinde ve saray işçiliğinin nadide örneklerinden biri. Festival alanında sergilenecek Osmanlı Sarayı’ndan bir başka parça ise; eşsiz bir işçiliğe sahip ikram tepsisi ve sedef kakmalı sehpa. Tepsi ve sehpa bundan tam 130 yıl önce saray misafirlerinin ağırlanmasında kullanılıyormuş. Festivalde Avrupa pazarı için üretilmiş parçalarla da karşılaşmak mümkün. 1890’lı yıllarda üretilmiş kusursuz işçiliğe ve zarafete sahip fincan bunlardan biri. Festival, 09 -17 Mart tarihleri arasında, İstanbul Deniz Müzesi fuaye salonunda, 10.00’dan 21.00’a kadar ziyaretçilere açık olacak. Festival alanına girişler ise ücretsiz.
KAYNAK: YENİ ASYAAdmin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34