Eserleri Genç Nesillere Aktarılacak

İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, vefatının 40. gününde kabri başında anıldı. Düzenlenen programda konuşan Mevlüt Uysal, “Bundan sonra bize düşen görev Fuat Sezgin hocamızın eserlerini gelecek nesillere aktarmaktır” dedi.

15 Ağustos 2018 Çarşamba 12:23
Bu haber 1803 kez okundu
Eserleri Genç Nesillere Aktarılacak
banner39
 
İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, vefatının 40. gününde kabri başında anıldı. Düzenlenen programda konuşan Mevlüt Uysal, “Bundan sonra bize düşen görev Fuat Sezgin hocamızın eserlerini gelecek nesillere aktarmaktır” dedi.

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli bilim adamlarından biri olan İslâm Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’in ölümünün üzerinden 40 gün geçti. İslâm Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) tarafından Gülhane Parkı’ndaki kabri başında anma programı düzenlendi. Kur’ân-ı Kerîm okundu, duâlar edildi. 

Fuat Sezgin örnek bir dava adamıydı

Programda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Bazı insanların değeri öldükten sonra anlaşılır derler. Fuat Sezgin Hocamız açısından bizi sevindiren nokta ölmeden önce değerinin anlaşıldığını dünya gözüyle görmesidir. İnsanlar öldükten sonra, hayattayken ortaya koydukları eserlerle anılır. Cumhurbaşkanımızın gayreti başta olmak üzere Prof. Dr. Fuat Sezgin İslâm Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı çalışanlarının fedakârlığıyla hocamızın eserleri korunacak ve yaşatılacaktır. Bundan sonra bize düşen görev Fuat Hocamızın eserlerini, örnek çalışmalarını gelecek nesillere aktarmaktır. Çalışmalarından istifade edip onun mücadelesini anlatmaktır. Hocamızın mücadelesini, dâvâ şuurunu anlatmak eserleri kadar önemlidir. Çalışkanlığı, disiplini, dâvâ şuuruyla Fuat Hocamız örnek alınacak değerli bir dâvâ adamıdır, bilim adamıdır. Bu değerli şahsiyeti bir kez daha rahmetle anıyor, Yüce Rabbim Cennetiyle müşerref kılsın diyorum” dedi.

Yeni neslin yetişmesine destek olacağız

Gelecek nesillere istifade edilecek çok önemli eserler bıraktığını belirten İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Hocamız ile çok yakından çalışma fırsatı bulamadım. Kendisini son zamanlarında tanıma fırsatı buldum. “Hoca, büyük bir disiplin ve emekle çok güzel eserler vücuda getirdi. Bu eserlerin Türkiye ile tanıştırılması ve ilim erbabının hizmetine açılması buradaki heyetin gayretleriyle oldu. Nice genç kardeşlerimiz de bu emeğin karşılığında çalışıp, bir şeyler yapacaktır. Bu nesil, açılan bu yoldan devam edecek ve İslâm bilimine katkı sunacak. Sadece İslâm bilimiyle değil tüm bilimlerde kendini geliştirecek ve fayda sağlayacaklardır. Bugün, eskiye nazaran çok daha geniş imkânlarımız var. Bu imkânları yeni neslin büyük âlimlerini, hocalarını yetiştirmek için seferber edeceğiz. Fuat Hocamızı tekrar rahmetle anıyor, Yüce Rabbim’den makamını âli etmesini, Cennetine kabul etmesini diliyorum” şeklinde duâ etti.

Sezginin eserleri Türkiye’ye getirilecek

İBTAV Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya ise “Fuat Hocamızın Almanya’da kalan kitaplarının Türkiye’ye getirilmesi noktasında mücadelemiz devam ediyor. Bir Alman avukat ile anlaştık. Kendisiyle süreci yakından takip edeceğiz. İnşallah önümüzdeki aylarda hocamızın eserlerini, kitaplarını Türkiye’ye getirerek ilim dünyasının istifadesine sunacağız” dedi. 
www.yeniasya.com.tr/kultur-sanat/eserleri-genc-nesillere-aktarilacak_470332


Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34