İslâm Mimarisine Güzel Bir Örnek: Seul Camii

Müslüman sayısının çok az olduğu Güney Kore’de İslam mimarisinin en güzel örneklerinden olan cami başşehir Seul’de yer alıyor.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 04:25
Bu haber 835 kez okundu
İslâm Mimarisine Güzel Bir Örnek: Seul Camii
banner39
 
Müslüman sayısının çok az olduğu Güney Kore’de İslam mimarisinin en güzel örneklerinden olan cami başşehir Seul’de yer alıyor.

Türkiye ile 18 saatlik uçak yolculuğunun ardından gidilen Asya ülkelerinden birisi olan Güney Kore, günümüzde popülerliği artan ülkelerin başında geliyor. Özellikle gençlerin yakından takip ettiği müzik, sinema, diziler; Türkiye’de de hızla tanınan ülkelerin arasında. Dinî inanç bakımından İslâm, çok az bir nüfusa sahip olan dinlerden birisi. Budizm ve Konfüçyanizm’in din olarak değil bir felsefi görüş olarak kabul edilmesinden dolayı ateist sayısı da oldukça yüksek. Böyle olsa da İslâm mimarisinin en güzel örneği olan cami Seul’de yer alıyor ve Müslümanlar için önemli bir mekân haline gelmiş durumda.

Güleryüzlü görevliler

Tripadvisor’da yer alan ve Seul Camii’ni ziyaret edenlerin yorumlarından biri şu şekilde; “Seul’de Cuma namazı kılınabilen tek yer. Türk ve Arap lokantaları bulunan bir sokaktan geçerek ulaşılıyor. Girişte Koreli Müslüman cami görevlileri güler yüzle sizi karşılıyor ve selâm veriyor. Cami Hocası Koreli. Cuma namazında hutbede Arapça, İngilizce ve Korece olmak üzere 3 dilde vaaz veriliyor. Bu sebeple hutbe biraz uzun sürüyor. Dünyanın her yöresinden gelmiş Müslümanları görmek mümkün. Tuvalet ve şadırvanlar temiz. Görülmesi gereken bir yer.” Bir başka yorum ise; “Cuma günü geldi ve cami Cuma namazına hazır insanlarla doluydu. Ana duâ salonu içine sığacak olamazdı. Olanlar dışında seccade oldu. Kadınların namaz odası biraz uzakta. Camiye giden sokakların yanı sıra, birçok helâl (Kore helâl mutfağı dahil) restoranlar, kebaplar ve bir helâl süpermarket bulacaksınız.”

Büyük ve görkemli

Güney Kore’nin başşehri Seul’de bulunan ve özellikle Müslüman turistlerin ilk gittiği yer olan Seul Cami, son derece büyük ve görkemli bir cami. Seul Merkez Camii 1976 yılında Itaewon, Seul’da açıldı. Cuma namazına düzenli olarak dört yüz, beş yüz kişi katılmaktadır, bazen sayı sekiz yüz kişiyi bulmaktadır.

HABER: MERVE İRİYARI 


Admin  1
www.yeniasya.com.tr/kultur-sanat/islam-mimarisine-guzel-bir-ornek-seul-camii_461840


    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34