Âkif’in “Sebilürreşad”ı Yenileniyor

Mehmet Âkif’in 2. meşrutiyetin ardından yayın hayatına “Sıratımüstakim” olarak başlayıp, “Sebilürreşad” olarak devam eden dergisi kitap halinde yenileniyor.

12 Temmuz 2017 Çarşamba 07:06
Bu haber 1024 kez okundu
Âkif’in “Sebilürreşad”ı Yenileniyor
banner1
 
Mehmet Âkif’in 2. meşrutiyetin ardından yayın hayatına “Sıratımüstakim” olarak başlayıp, “Sebilürreşad” olarak devam eden dergisi kitap halinde yenileniyor.

Bağcılar Belediyesi’nin edebiyat ve kültür yaşamımıza zenginlik katması amacıyla yayımladığı Sıratımüstakim dergisinin 9’uncu cildi çıktı. Sebilürreşad adıyla yayımlanan 9. Cilt 454 sayfadan oluşuyor. İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Âkif’in Tefsir-i Şerif’iyle başlayan cilt, Bulgaristan’dan Hindistan’a; Balkan Muharebesi’nden Japonya Tokyo’daki El-İslam Gazetesi’ne kadar o dönemin siyasi ve ekonomik gelişmelerine ışık tutuyor.

ÖNCE SIRATIMÜSTAKİM, ARDINDAN SEBİLÜRREŞAD

İkinci Meşrutiyet’in ilanının hemen ardından çıkarılmaya başlanan Sıratımüstakim Dergisi’nin ilk 182 sayısı Sıratımüstakîm ismiyle sonraki 459 sayısı ise Sebilürreşad adıyla olmak üzere toplam 641 sayı çıkarıldı. Eşref Edip Fergan tarafından çıkarılan ve Mehmet Akif Ersoy’un başyazarlığını yaptığı dergi, milli mücadeleye katkısıyla da dikkat çekti. Dergide Akif’in şiirleri ve vaazları yer alıyor. 1925 yılında kapatılan dergi, 1948 yılından itibaren yine Eşref Edip Fergan tarafından çıkarılmaya başlandı ve 1966’ya kadar Sebilürreşad ismiyle yayınlandı. Dergi, günümüz alfabesiyle yayın dünyasına kazandırıldı. Bağcılar Belediyesi desteğiyle Araştırmacı-Yazar M. Ertuğrul Düzdağ yönetiminde günümüz alfabesiyle yayım hayatına kazandırılan derginin 9’uncu cildinin Yayın Koordinatörlüğü’nü Kenan Gültürk yapıyor. 9’uncucildi çıkarılan kitap, proje bittiğinde 25 cilt olacak.

MEHMET AKİF RAHMET VE MİNNETLE ANILDI

Mehmet Akif’i rahmet ve minnetle andıklarını ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu’yu karış karış dolaşarak verdiği vaazlarla milleti mücadeleye katılmaya çağıran Akif’in eserleriyle ölümsüzleştiğini ifade etti. Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e kadar yakın tarihimizin belgesi olma özelliği taşıyan Sebilürreşad dergisinin o dönemin birçok gizli kalmış yönüne ışık tuttuğunu ifadelerine ekledi

Fethiye Songül Akaywww.yeniasya.com.tr/kultur-sanat/akif-in-sebilurresad-i-yenileniyor_437666

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner24

banner34