Kızılırmak Deltası ‘Dünya Doğal Mirası’na Aday

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Samsun sınırlarında yer alan Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti, Dünya Miras Komitesinin 13 Nisan 2016 tarihinde yapılan, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) 40. Oturumunda Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı.

20 Kasım 2018 Salı 12:55
Bu haber 1147 kez okundu
Kızılırmak Deltası ‘Dünya Doğal Mirası’na Aday
banner39
 
Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Samsun sınırlarında yer alan Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti, Dünya Miras Komitesinin 13 Nisan 2016 tarihinde yapılan, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) 40. Oturumunda Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı.Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinin UNESCO Dünya Doğal Miras Listesine aday gösterilmesi işlemlerini yürüten Bakanlıkça, adaylık dosyası 1 Şubat 2018’de UNESCO’ya teslim edildi.


Bu kapsamda Bakanlıkça sürece ilişkin yürütülen çalışmalar şöyle, “Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) kurulurken, deltada yönetim ve ziyaretçi merkezleri ile Yaban Hayatı İlk Yardım Birimi de oluşturuldu. Ayrıca deltanın tek elden yönetilmesi ve UNESCO sürecinin daha hızlı yürütülmesi için 28 Kasım 2017’de Bakanlık tarafından “Alan Başkanlığı” faaliyete geçti. Uluslararası Doğayı Koruma Birliğince (IUCN) 2018 Ekim sonunda deltada incelemelerde bulunmak üzere bir ekip gönderilerek, yerinde inceleme yapıldı. 2019 Haziran-Temmuz aylarında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenecek 43. UNESCO Oturumunda aralarında Kızılırmak Deltası’nın da yer aldığı geçici listedeki mirasların UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesine alınması için oylama yapılması bekleniyor.


www.yeniasya.com.tr/kultur-sanat/kizilirmak-deltasi-dunya-dogal-mirasi-na-aday_478666admin 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34