Meşhur Molla Nasreddin Hoca Yadedildi: Bediüzzaman, Nasreddin Hoca Hakkında Ne Demişti?

Konya'nın Akşehir ilçesinde, 58. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca ile ilgili etkinlik yapıldı.

06 Temmuz 2017 Perşembe 05:59
Bu haber 1063 kez okundu
Meşhur Molla Nasreddin Hoca Yadedildi: Bediüzzaman, Nasreddin Hoca Hakkında Ne Demişti?
banner1
 
Konya'nın Akşehir ilçesinde, 58. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca ile ilgili etkinlik yapıldı.

Temsili Nasreddin Hoca görevi için tiyatro ve sinema sanatçısı Ahmet Yenilmez etkinliklere davet edildi.

Yarenleri ile birlikte müzeden çıkan temsili Nasreddin Hoca Yenilmez, kapının önünde kendisini bekleyen eşeğine ters binerek vatandaşlara şeker dağıttı. Yenilmez'e yürüyüşünde mehter takımı eşlik etti.

Daha sonra Akşehir Gölü'ne giden Yenilmez, göle maya çaldı.

Daha sonra Nasreddin Hoca Meydanı'nda etkinlik düzenlendi.

Konya Valisi Yakup Canbolat, burada yaptığı konuşmada, ismi ve eserleri çağların ve coğrafyaların üstünde olan Meşhur Molla Nasreddin Hoca'nın Türk İslam dünyasının gülen yüzü olduğunu söyledi.

Meşhur Molla Nasreddin Hoca'nın nesilden nesile yayılan fıkralarının, milletin kıvrak zekasının, engin hoşgörüsünün ve seviyeli mizah anlayışının sembolü olduğunu vurgulayan Canbolat, "Gerek yaşadığı dönemde gerekse asırlar sonrasında mizaha bakışıyla damga vuran Nasreddin Hoca'mız, Akşehir ile bütünleşmiştir. Balkanlardan Orta Asya'ya kadar pek çok ülkede anlatılan Nasreddin Hoca fıkraları hem mizah yoluyla toplumsal konulara eleştiri getirip çözümler önermesiyle, hem de kardeşlik, barış, iyimserlik mesajları taşımasıyla tüm insanlığa seslenmiştir." diye konuştu.

Temsili Nasreddin Hoca Yenilmez ise herkesin yüzünde tebessümün hiçbir zaman eksik olmaması temennisinde bulunarak şöyle konuştu:

"Yüzlerinizi mahsun, üzüntülü görüyorum. Şunu söylemek isterim ki ben insanlara kahkaha attırmadım çünkü kahkaha zalimlerin sesidir. Kahkahanın bol olduğu bir dünyada mahsunların iniltisi duyulmaz. Ben güldürmedim de. Gülmek ve güldürmek edebimizde hoş bilinmez. Benim bir tek gayem vardı o da mahsun yüzlerde eşrefi mahlukatın iç güzelliğini yansıtan tebessüm oluşlara biraz düşünmeyi sağlamaktır. Gözlerinizden tebessümü eksiltmeyin."

Konuşmaların ardından şenliklerin organizasyonunda görev alan kurum ve kuruluşların temsilcilerine plaket takdimi yapıldı.

***

Risale-i Nur, Nasreddin Hoca’yı da hurafelerden temizler

Risale-i Nur, başta iman esasları, İslâm’ın şartları (ibadetler), ahlâk, ukubat, Kur’ân ve Sünnet-i Seniyye’nin içtimaî ve siyasî ölçülerini, prensiplerini, stratejilerini yeniler.

Hatta, Risale-i Nur; Nasreddin Hoca’yı da hurafelerden temizler. Şöyle ki:


BEDİÜZZAMAN, NASREDDİN HOCA HAKKINDA NE DEMİŞTİ?

Bediüzzaman, Nasreddin Hoca'nın ismini zikrederken onun latifelerine uygun bir yaklaşımla konuya açıklık getirir. Meşhur Molla Nasreddin Efendiye; "Bu garip sözler umumen senin midir?" şeklinde sorulduğu takdirde, bunların hepsini sahiplenmeyeceğini, sadece zekatına bile razı olacağını şu latif sözlerle aktarır:

"Şu sözler ciltleri dolduruyor. Epeyce ömür ister. Zira bütün sözlerim nevadirden değildir. Ben hocayım. Onların zekâtını da bana verseler razıyım ve kâfidir. Fazlasını istemem. Zira zarafetimi tabiîlikten çıkarıp tasannua kalb eder" (Muhakemat s. 21). Kendisine mal edilenlerin tamamını kabul ettiği takdirde, kendi mahiyetini tabilikten çıkaracağını, gereğinden fazla süslü gösterileceğini, olduğundan daha fazla değer verilmesini ise istemediğini ima etmektedir.www.yeniasya.com.tr/kultur-sanat/meshur-molla-nasreddin-hoca-yadedildi-bediuzzaman-nasreddin-hoca-hakkinda-ne-demisti_437200

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner26

banner34