Mİmar Sinan’ın Eseri Bu Halde

Araştırmacı yazar Müfid Yüksel, İstanbul AyaKapı’daki “Nurbânu Vâlide Sultan/Ayakapı Hamamı Ve Çeşmesi”nin içler acısı halini gündeme taşıyarak ilgisizliğe tepki gösterdi.

15 Ocak 2019 Salı 14:37
Bu haber 1838 kez okundu
Mİmar Sinan’ın Eseri Bu Halde
banner39
 
Araştırmacı yazar Müfid Yüksel, İstanbul AyaKapı’daki “Nurbânu Vâlide Sultan/Ayakapı Hamamı Ve Çeşmesi”nin içler acısı halini gündeme taşıyarak ilgisizliğe tepki gösterdi.
Araştırmacı yazar Müfid Yüksel, İstanbul Aya Kapı’daki “Nurbânu Vâlide Sultan/Ayakapı Hamamı Ve Çeşmesi”nin içler acısı halini gündeme taşıyarak ilgisizliğe tepki gösterdi. Müfid Yüksel’in mufity.blogspot.com.tr sayfasında konu ile ilgili yazısını bir bölümü şöyle:
“Nurbânu Vâlide Sultan/Ayakapı Hamamı Ve Çeşmesi (Havuzlu Hamam, Gül Çeşmesi) Haliç surlarının Aya Kapısı ile Fener Kapısı arasındaki bölümünde, eskiden Yenikapı adıyla tanınan kapının hemen yanındadır. Çok harap vaziyettedir. Karşı tarafında çeşmesi bulunmaktadır. Bugün Abdülezel Paşa Caddesi ile Miralay Nazım Bey Sokağının kesiştiği noktada yer almaktadır. Hamam, halen mevcut inşâ kitabesine göre 990/1582-83 tarihinde inşâ edilmiştir. Sultan III. Murad’ın vâlidesi Nurbânu Vâlide Sultan (Vefatı: 21 Zilka’de 991/6 Aralık 1583) tarafından Üsküdar’da kendi eseri olan Atîk Vâlide Camiine gelir getirmek üzere Mimar Sinan’a inşâ ettirilmiştir. Mimar Sinan’ın eserleri ile alakalı Tezkiretu’l-Bünyân’da hamam, “Vâlide Sultan Hammâmı Cebe Alî Kapusında” şeklinde kaydedilmiştir. (Sâî Çelebi, Tezkiretu’l-Bünyân, 1315:44 ; Konyalı, 1948:51) Bina, Valide Sultan, Yenikapı veya Havuzlu Hamam isimleri ile de tanınır. Hamam tek hamam olarak yaptırılmıştır. (Wolfgang Müller-Wiener, 1977:97,309,325; 2001: D 3/1, 97,309, 325) 
KİTABEDE NE YAZIYOR?
Giriş Kapısı Üzerinde Halen Mevcut 990/1582-83 Tarihli İnşâ Kitâbesi şu şekilde okunmaktadır:
lBihamdillâh bu câ-yı Hürrem-âbâd
lHezârân sa’yle çün buldı itmâm
lBu âlî menzile dinildi  târîh
lKi yüzi suyıdır şehrin bu hammâm
l990
MİMAR SİNAN ESERİ AMA HARAP VAZİYETTE
Kitâbe metni Hafız Hüseyin Ayvansarâyî’nin “Mecmuâ-i Tevârih”inde bazı farklılıklarla kaydedilmiştir. (Ayvansarâyi, Mecmuâ, Topkapı Sarayı Kütüphanesi Yazmaları, H 1565, 126a). Kitâbe metni, Mehmed Ziâ Bey’in İstanbul ve Boğaziçi adlı ünlü eserinde doğru bir şekilde kaydedilmiştir. (Mehmed Ziyâ, 1336:1/342) Mimar Sinan eseri olduğu halde, 1940’lı yıllarda artık kullanılmayan bir hamam olduğu için de yakın tarihimizde pek tanınmamıştır. Vakıflar Umum Müdürlüğü tarafından şahıslara satılıp özel mülkiyete geçen hamam, bugün için tümüyle harap durumdadır. 1947’de bu yapı bir kereste deposu olarak kullanılmaya başlanmış iki halvet kubbesi çökmüştür. Kurnaları ve mermer döşemeleri sahiplerince satılmıştır. Bugüne kadarda bu fonksiyonunu sürdürmüştür. Şimdilerde de yine kereste deposu olarak kullanılmaktadır. KAYNAK: YENİ ASYAAdmin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34