ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİNDE YARIN : HALUK LEVENT KONSERİ

18. Altın Koza Film Festivali yarın (17 Eylül 2011) başlıyor.Festival'de filmden müziğe,açık oturumdan panellere kadar bir dizi etkinlik yapılacak.Etkinlikler halka açık olacak.

16 Eylül 2011 Cuma 09:09
Bu haber 9570 kez okundu
ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİNDE YARIN : HALUK LEVENT KONSERİ
banner1
Etkinlikler çerçevesinde ilk sahneye çıkacak olan Adanalı bir sanatçı Haluk Levent olacak.
Haluk Levent,yarın Çukurova Hayalpark Konser Alanında seyircilerin karşısına çıkacak ve sevilen eserlerini sunacak.
Haluk Levent'in konseri saat 20.30'da başlayacak.

HALUK LEVENT KİMDİR ?

26 Kasım 1968'de Adana'da doğan Haluk Levent, ilköğretimi  Sabancı İlk Öğretim Okulu'nda bitiren sanatçı, liseyi de Adana Atatürk Lisesi'nde tamamladıktan sonra sırasıyla  Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği'ni  Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı'nı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü'nü , Ankara Üniversitesi Muhasebe Bölümü'nü kazanmasına rağmen buralara devam etmedi en son olarak Bilkent Üniversitesi Dil Öğretim'e kaydını yaptırdı.

Ticaretle uğraşmaya başlayan Haluk Levent , işlerinin iyi gitmemesi üzerine İstanbul'a geldi.  Ortaköy'de barlarda çalışarak geçimini sağlamaya çalıştı. İlk albümünü, 1992 yılının sonlarına doğru "Yollarda Bulurum Seni" yi yaptı ve bu albüm  600,000 adet sattı. Bu albümle birlikte tanınan Haluk Levent, sayısız hayır konserine çıktı. Buradan elde edilen gelirlerle yüzlerce insana dializ ve solunum makinesi aldı.

1996 yılına kadar çalışmalarına devam  eden Haluk Levent,bu yıl içerisinde “Bir Gece Vakti” ve “Arkadaş” adlı iki albüm yaptı.

1997 yılında “çekte tahrifat”  suçlamasıyla 9 ay 15 Adana Kürkçüler E Tipi Cezaevinde yattı. Cezaevindeyken “Mektup” adlı albümünü yaptı.Cezaevinden çıktıktan sonra askerlik görevini yerine getiren Haluk Levent  “Yine Ayrılık” albümünü piyasaya çıkardı.

“Mektup” şarkısındaki sözlerin kendisine ait olduğunu iddia eden Sezen Cumhur Önal sanatçı aleyhine 49 milyarlık dava açtı.

Haluk Levent,askerden döndükten sonra çıkardığı   www.leyla.com  adlı albümüne eskisinden farklı olarak türkü veya eski bir parçasını koymadı.Sadece kendi şarkılarını söyledi.

Sanatçının diğer albümleri “Kral Çıplak” 2001,”Bir Erkeğin Günlüğü” 2002  yılında çıktı.”Bir Erkeğin Günlüğü”nün ilk çıkış parçası Ahmet Kaya’nın “Acılara Tutunmak” adlı eseridir.

2003 yılında “Türkiye  Turnesi” , 2004 yılında “Aç Pencereni” , 2005 yılında “Annemin Türküleri” ve 2010 yılında “Hacivat Karagöz” adlı albümlerini çıkardı.

Haluk Levent’in iki deneme kitabı vardır : Kedi Köprüsü (1997) ve Moritos’un Düşleri (2005) ‘de yayımlandı.

Cezaevindeyken uzun kaçlarını kestirerek “Mersin Akkuyu Nükleer Santral Projesi” nin protesto gösterilerine yolladı. Mersin’in Kazanlı ilçesindeki  “Caretta Caretta Kaplumbağaları”nın soyunun tükenmemesi için protesto gösterilerinde bulundu.

“Çevre sorunlarına “ karşı duyarlı olan sanatçı albümlerinde bu konulardaki şarkılara yer verirken,ülkemizin çeşitli yerlerinde çevre katliamına karşı davalar açtı,açılan davalara müdahil oldu.Bir  günde 11 saat sahne de kalarak kırılması güç bir rekor denemesi yaptı.

Bugüne kadar on iki albüm çıkaran,binin üzerinde konser veren,iki kitap yazan,yüzlerce ödül  alan,yardım konserlerine katılan,iki tane rekor konser (on iki saatlik) veren,onlarca çevre davası açan Haluk Levent, Neslin Yonarlar ile evli ve Ela adında bir kızı vardır.

ÖZEL  HABER / Mustafa BİTER

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner27

banner34