AKP, MHP Bizi Kandırdı Diyebilir

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, AKP – MHP uzlaşısıyla hazırlanan Anayasa değişiklik paketinin komisyon görüşmelerinde söz aldı

26 Aralık 2016 Pazartesi 11:08
Bu haber 237 kez okundu
AKP, MHP Bizi Kandırdı Diyebilir
banner39
 

Beştaş: AKP, “MHP bizi kandırdı” diyebilir

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, AKP – MHP uzlaşısıyla hazırlanan Anayasa değişiklik paketinin komisyon görüşmelerinde söz aldı. Paketin gizli kapılar ardında yapıldığını hatırlatan Beştaş, “Yarın AKP çıkıp, 'MHP bizi kandırdı' diyebilir. Biliyorsunuz, sıklıkla kandırılan bir iktidar partimiz var” ifadelerini kullandı. 

Beştaş şöyle konuştu: 

Önümüzde bulunan paketin AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi tarafından ortak bir şekilde hazırlanıp bu masaya getirildiği konusunda bir tartışma söz konusu değil, bu bir vaka. Bu çalışmanın gizli, kapalı kapılar ardında yapıldığını ve bunun gizli bir anlaşmanın sonucu olduğunu tarih kitapları da, hukukçular da dercedecektir, biz de bunu not etmek istiyoruz.

Partiler arası milliyetçilik yarışı var

“Anayasa'nın Türk Anayasası olması tartışılamaz” gibi bir ifade kullanıldı az önce. Biz bunu bugün de tartışıyoruz, bu geçmezse yarın da tartışacağız. Türkiye'nin çoğulcu yapısının, farklı etnokimlik, sosyal, siyasal, sosyolojik, dil, inanç farklılıkları bu anayasaya yansıyıncaya kadar bu talep gündemdedir ve asla ötelenemez, ertelenemez. Belki bu dönemde başka gerekçelerle bir milliyetçilik yarışı var partiler arasında ama yarın öbür gün konjonktür değiştiğinde bunun farklı olacağını çok iyi biliyoruz.

MHP,  'seçilmiş krallığı' destekleme kararı almıştır

İktidar partisi, MHP’ye ne vadetti, MHP iktidar partisine ne verdi, onu bilemeyeceğim, onları kendileri isterse açıklarlar ama kesin olan bir şey var ki o da şu; iktidar partisi, başkan olmak uğruna, Kürt  meselesini, Türkiye'nin çoğulculuğunu, farklılıklarını, demokrasisini MHP’yle anlaşmak için bir kenara bırakmıştır. MHP ne yapmıştır? Baştan beri karşı olduğu başkanlık sistemini, diğer farklılıkların yer almaması uğruna desteklemiştir; seçilmiş krallığı destekleme kararı almıştır. 

AKP, “MHP bizi kandırdı” diyebilir

Yarın öbür gün AKP çıkıp der ki: “MHP bizi kandırdı.” Aman o konuda da güven duymayın. Kim kimi kandırıyor önümüzdeki günlerde bu da kamu oyuna yansır. Biliyorsunuz, sıklıkla kandırılan bir iktidar partimiz var.

Dev sorunlarımız var ama mini bir Anayasa paketi yapıyoruz

Şu anda sadece iki partinin anlaştığı bir 21 madde tartışıyoruz. Türkiye’de bu kaosta, bu kadar büyük problemlerin olduğu bir ortamda bu pakette ne Aleviler var ne çocuklar var ne emekçiler var ne kadınlar var. Ne temel hak ve özgürlükler var ne Kürtler var ne Lazlar var, hiç kimse yok bu pakette. Bu paketi halk için çıkardığımızı hiç kimse iddia etmesin. Bu paket başka bir arka planla çıkarılıyor. Dev sorunlarımız var, ama mini bir Anayasa paketi yapıyoruz. Neden? Bu dev sorunlara neden çözüm aramıyoruz? 

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34