BAŞBAKAN Yürekli kadınların bir adım öne çıkma zamanı

AHMET DÖNMEZ - ANKARA Başbakan Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinde bir kez daha kadınları göreve çağırdı; teröre, akan kana ve gözyaşına ‘dur' demelerini istedi.

07 Mart 2013 Perşembe 07:09
Bu haber 350 kez okundu
BAŞBAKAN Yürekli kadınların bir adım öne çıkma zamanı
banner1
 Erdoğan, dün Türk Metal Sendikası 18. Kadın İşçiler Büyük Kurultayı'nda konuştu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi, tahriklere ve sabotajlara rağmen terörün yol açtığı kan ve gözyaşını durdurmak için mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Artık yüreği tedirgin şekilde asker yolu gözleyen ya da oğlunu teröre kaptırıp ‘dağ' yolunu gözleyen anneler yerine, okul yolu gözleyen anneler görmek istediklerini ifade etti. “Türkiye'nin tüm kadınları ‘dur' derse bu terör biter.” görüşünü dile getiren Başbakan, “Türkiye'nin yürekli kadınlarının bir adım öne çıkıp ‘Akan kana, acıya son' demelerini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Biz şehitler görmek istemiyoruz.” ifadesinin yanlışlığına işaret ederken, “Biz, ‘Git oğlum git, ya gazi ol ya şehit’ ninnileri ile büyüdük.” hatırlatması yaptı. “Tüm şehit annelerinin, o kahramanların, kahraman annelerinin ellerinden öpüyorum.” dedi. Ardından ekledi: “Biz yüreği tedirgin şekilde asker yolu gözleyen, her sabah yavrusunun hayaliyle uyanan tedirgin anneler görmek istemiyoruz. Bu topraklar üzerinde gözünü dağ yoluna dikmiş, teröre kaptırdığı oğlunu bekleyen anneler istemiyoruz. İstiyoruz ki anneler dağ yolunu değil, okul yolunu beklesin. Üniversiteden, işyerinden gelecek çocuklarının yolunu gözlesinler. Eşleriyle birlikte çocukları bir sofra etrafında toplanıp huzurla sohbet etsinler. Ölüm haberlerinin annelerin, babaların, çocukların, eşlerin kollarını kanatlarını kırmadığı bir Türkiye özlüyoruz.”

Ülkenin bütün kadınlarına, “Kuzeyde ya da güneyde tüm kadınlardan rica ediyorum, ne olur bu süreçte hayır dualarınızı bizden eksik etmeyin.” diye seslenen Başbakan, şöyle devam etti: “Türkiye’nin tüm kadınları teröre ‘dur’ derse bu terör biter. Tüm kadınlar tek yürek halinde ‘evlat acısına son’ derlerse bu acı haberler biter. Eğer anneler evlatlarına sahip çıkarsa, evlatlarını terörün elinden çekip alırsa bu kan ve gözyaşı biter. Annelerin ağladığı, kadınların acı çektiği hiçbir ülke mutlu, müreffeh olamaz. Annelerin, kadınların gözyaşını dindirirsek bambaşka bir yer olur Türkiye. Biz beyaz bir sayfa açtık. Ayrımcılığı, reddi, inkârı, asimilasyonu sona erdirdik. Şimdi annelerden bir adım bekliyoruz, kadınlardan bir adım bekliyoruz, Türkiye’nin yürekli kadınlarının bir adım öne çıkıp ‘Kana, acıya son’ demelerini bekliyoruz.”

Başbakan Erdoğan’ın gündeminde, kadına yönelik şiddet de vardı. Erkeğin kadına zulmüne, ayrımcılığına asla rıza gösteremeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, “Çocuğunun gözü önünde savunmasız bir kadına, bir anneye el uzatmak, onu bıçaklamak, ona saldırmak, onu katletmek vicdan dışıdır, insanlık dışıdır, vahşetin ta kendisidir. Şiddet kimi hedef alırsa alsın, her türlüsünü kınıyor ve lanetliyorum. Ancak kadına, çocuğa yönelik şiddet bizzat bize yapılmış, bizim değerlerimize, inançlarımıza, medeniyetimize yapılmış bir saldırıdır.” ifadelerini kullandı.

Başbakan, kadına yönelik şiddetin gerek yasal düzenlemeler gerek toplumda artan duyarlılık sayesinde azaldığını, ancak geçmişte görülmeyen, bilinmeyen şiddetin görünür, duyulur, fark edilir hale geldiğini anlattı.

Taşeronluğu sendikalar bize teklif etti

Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler Büyük Kurultayı’nda Sendika Başkanı Pevrul Kavlak ile Başbakan Erdoğan arasında ‘taşeron’ polemiği yaşandı. Kavlak, konuşmasında, “Sayın Başbakan’ım bu ülkenin başından IMF belasını nasıl def ettiyseniz, taşeron belasını da def edin, kurtulalım. Bu ülkede taşeron adı altında çalışanlara zulüm yapılmaktadır. Durdurun bu taşeronlaşmayı. Bu zulme son verin.” diye seslendi. Erdoğan’ın cevabı ise salonda şok etkisi yaptı: “Taşeron meselesi durup dururken ortaya çıkmadı. Taşeronluk, sendikaların bize bir teklifidir. Niye? İşsizliğe karşı iş zemini hazırlayalım diye getirdikleri bir tekliftir. Ta belediye başkanlığımdan beri... İşçilerin sendikası var, işverenlerin sendikası var. Yarın işsizler de sendika kurarsa ne olacak, onu da düşünmemiz lazım.”

Erdoğan, Kavlak’ın, “Ey işverenler, Allah sizin gözünüzü doyursun. Biz sizin gözünüzü doyuramadık, doyursa doyursa bir avuç toprak doyurur.” şeklindeki sözlerine de tepki gösterdi: “Başkanımızı dinlerken üzüldüğüm nokta şu oldu; işverenler yerden yere vuruldu. İşçi ve işveren bir elmanın iki yarısı gibidir. Merak ediyorum, Türk Metal’de çalışanların acaba aldıkları ücret ortalaması nedir? Bu da önemli.” Başbakan Erdoğan, işçilerin, kıdem tazminatı konusunda kaygı taşımamasını da istedi. İşçinin, emekçinin, çalışanın aleyhine hiçbir adım atmadıklarını belirterek, “Kıdem tazminatı deniliyor. Kıdem tazminatıyla alakalı olan her şey spekülasyondur, sadece iktidarı yıpratmaya yöneliktir.’’ dedi.
CİHAN

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner25

banner34