Meral Akşener: TİKA Çökmüş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) koordinatörlerini memnuniyetle karşıladı.

18 Haziran 2018 Pazartesi 10:00
Bu haber 513 kez okundu
Meral Akşener: TİKA Çökmüş
banner39
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) koordinatörlerini memnuniyetle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin kalkınma yardımları konusunda benimsediği samimi tutum, uluslararası örgütlerin de dikkatini çekti. Diğerleri, yardım sağlama bahanesiyle politik ve ticari çıkarları için zemin hazırlarken, özellikle en az gelişmiş 47 ülkeye odaklandık. ”Cumhurbaşkanlığı Kompleksi'nde TİKA koordinatörleri için yapılan konuşmada konuşan Erdoğan, Türkiye'nin kalkınmasını ifade etti. Yardım şu ana kadar 170 ülkeye ulaştı. “Sadece Müslüman bir nüfusa sahip ülkelere yardım etmiyoruz, aynı zamanda Müslüman olmayan ülkelere de yardım ve mağdurlara yardım gönderiyoruz ve bunu yapmaya devam edeceğiz” dedi ve TİKA'nın beş Türk cumhuriyetine kalkınma yardımı sağlayarak başladığını söyledi. Orta Asya'da bağımsızlıklarını kazanmış ve bu vizyona göre genişlemişlerdir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİKA’nın Balkanlar’dan Ortadoğu’ya, Afrika’dan Latin Amerika’ya ve Güney Asya’dan Pasifik’e kadar genişlediğini açıkladı ve şunları söyledi: “Önümüzdeki 10 yılda 2.500 projeyi tamamlamış olan TİKA, şu anda Yıllık 2.000 proje. Tabii ki, projeler gerekli olan bir balık verir, ancak genel yaklaşım balık tutmayı öğretmektir. Gideceğimiz ülkelerin bir kısmı bile harita üzerinde bulmak zor. Örneğin, Güney Pasifik bölgesindeki Solomon Adaları'na sağlık hizmetlerine erişimde yardımcı olmak için 4 adet su ambulansı sağlanmıştır. Komor'da 5.000 kişilik bir stadyum inşa edildi ve Kolombiya'da ilkokul açıldı. ”

“TİKA’nın projelerinin yüzde 80’i sosyal altyapıyı geliştirmeyi hedefliyor”

Erdoğan, TİKA'nın projelerini rastgele seçen ya da başka çıkarlarla hareket eden bir kurum olmadığını vurguladı ve ülkelerin insani ve doğal kaynaklarının göz önünde bulundurulduğunu ve faaliyet gösterdikleri ülkelerde en uygun altyapıyı oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Erdoğan şöyle devam etti: “TİKA'nın projelerinin% 80'inin istihdam, eğitim, sağlık, kadın, çocuk, iletişim, başka bir deyişle sosyal altyapının iyileştirilmesini hedeflemesi bu yüzden. Kamboçya, Nijerya, Fildişi Sahili, Pakistan, Afganistan, Somali ve Bangladeş'te kadınlar için rehabilitasyon merkezleri açılmasının nedeni budur. Bu yüzden Nijerya'da bir anne ve çocuk sağlığı hastanesi açtık, Makedonya'daki bir çocuk kliniği, Tunus'ta bir doğum hastanesi olan Özbekistan'daki bir kemik iliği hastanesi. ”

“Türkiye gerçek çevre koruma projeleri uyguluyor”

Erdoğan, çevrecilik adına tüm kalkınma ve iyileştirme faaliyetlerine karşı düşmanlık gösterenlerin aksine, Türkiye'nin gerçek çevre koruma projeleri gerçekleştirdiğini belirterek, Özbekistan halkının ağaçlandırma, tarım ve hayvancılık projeleri ile en büyük çevre koşullarından birine karşı durduklarını söyledi. Geçen yüzyılın felaketleri, Aral Denizi'nin kurbanı.

Çocukları desteklediklerini ve Burkina Faso'da 100.000 Moringa Oleifera ağacı dikerek çölleşmeye karşı büyük bir adım attıklarını belirterek, “Geçmişe olan restorasyon projelerimize olan saygımızı gösterdik. Son 3 yılda, 3 kıtada 18 ülkede, 100'den fazla eser için restorasyon projelerine başladık. TİKA’nın Türk dünyasıyla bağlantı kurma hedefine gelince Orta Asya’yla sınırlı kalmadık; Gagauzyalılardan Harari'ye uzanan geniş bir yelpazeye ve Mescet-i Türkmenlere kadar geniş bir yelpazeye ulaştık. Türk dilinin en önemli ve en kapsamlı sözlüğünü dünyanın tüm prestijli kütüphaneleri ve üniversitelerine gönderdik. Gazze'de bir hastane, toplu konut ve zeytinyağı fabrikası inşa etmek ve Sri Lanka'da bir Türk köyü kurmak gibi birçok başka proje daha vardı. ”

Erdoğan ayrıca Somali'ye sağlanan kalkınma yardımı hakkında bilgi paylaştı ve Türkiye'nin bu ülkedeki faaliyetlerinin dünyada neredeyse yeni bir kalkınma yardımı modeli olduğunu vurguladı. Somalili dostlarımız ve kardeşlerimizin yanında yer almak için 2011'de büyük bir kuraklık yaşayan Somali'nin yardım çağrısına cevap verdiklerini belirten Erdoğan şunları söyledi: “Herkes Somali'de, benim, eşim, çocuklarımdaki felakete tanıklık ederken, arkadaşlarım hep birlikte Somali'ye uçtuk. Terörizm her zaman bir riskti ... Terör tehdidine rağmen biz oradaydık. Çalışmaya başladık. Her alanda neler yapılabileceğini belirledik. Ülkemizi ve milletimizle el ele vererek, ülkeyi tamamen canlandıracak tarım, ulaştırma, güvenlik ve idari yapı faaliyetlerine başladık. Somali'de yaptığımız çalışmalara “Türk kalkınma yardımı modeli” diyoruz. Erdoğan, TİKA’nın tüm dünyada düzenlenen iftar yemekleri ve diğer etkinliklerini izlediğini belirtti.


admin 4

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34