Anne Karnındaki Bebekler de Yüz Benzeri Şekillere İlgi Gösteriyor

Bebeklerin erken dönemden itibaren insan yüzüne ve insan yüzüne benzeyen şekillere diğer nesnelerden daha çok ilgi gösterdiği iyi bilinen bir olgu. Ana karnındaki bebeklerle yapılan ilk görsel çalışma bu tercihin doğumdan önce geliştiğini gösteriyor.

26 Mayıs 2018 Cumartesi 00:50
Bu haber 689 kez okundu
Anne Karnındaki Bebekler de Yüz Benzeri Şekillere İlgi Gösteriyor
banner39
 

Bebeklerin erken dönemden itibaren insan yüzüne ve insan yüzüne benzeyen şekillere diğer nesnelerden daha çok ilgi gösterdiği iyi bilinen bir olgu. Ana karnındaki bebeklerle yapılan ilk görsel çalışma bu tercihin doğumdan önce geliştiğini gösteriyor.


Bebeklerin erken dönemlerde insan yüzüne ve insan yüzüne benzeyen şekillere diğer nesnelerden daha çok ilgi gösterdiği iyi bilinen bir olgu. Ana karnındaki bebeklerle yapılan ilk görsel çalışma bu tercihin doğumdan önce geliştiğini gösteriyor.

İngiltere’nin Lancaster Üniversitesi’nden Vincent Reid ve Kirsty Dunn önderliğindeki bir araştırmacı ekibi ana karnındaki 34. haftasını süren bebekler üzerinde yaptıkları bir araştırma ile ana karnındaki bebeklerin de yenidoğan bebekler gibi insan yüzünü takip etme eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Ana karnı büyük oranda karanlık bir ortam ama tam olarak değil. Ana karnı bir bakıma ışıkların kapalı, perdelerin inik olduğu bir odaya benziyor. Eğer dışarıda hava yeterince aydınlıksa bu odada da bir şeyler görmek mümkün. Nitekim bebeklerin ana karnında da görebildiklerini biliyoruz.

Öte yandan bebeklerin insan yüzünü ve insan yüzünü andıran şekilleri diğer şekillere tercih ettiklerini de 1960’lı yıllardan bu yana yapılan araştırmalar sayesinde biliyoruz. Bu araştırmalar, yenidoğan bebeklerin bile insan yüzüne benzeyen şekilleri bakışlarıyla takip ettiğini gösteriyor.

Reid ve ekibi bu iki bilgiden yola çıkarak ana karnındaki bebeklerin de insan yüzüne benzeyen şekillere yönelik bir tercihlerinin olup olmadığını anlamaya çalışmış. Bunun için biri insan yüzüne benzetilmiş, diğeri her açıdan buna benzeyen ama tam ters duran iki şekil kullanılmış.

Aslında kullanılan şekiller de gayet basit. Her biri üç kırmızı noktadan ibaret. İnsan yüzüne benzeyen şekil üst tarafta gözleri temsil eden iki nokta ile altta ağzı (veya burnu) temsil eden tek bir noktadan oluşuyor. Diğer şekilde ise üstte tek, altta iki nokta söz konusu.

İnsan yüzüne benzetilen şekil (üstte) ve bunun tersi olan şekil (altta). İnsan yüzüne benzeyen şekilde üstteki noktalar gözleri, alttaki nokta ağız veya burnu simgeliyor.

Araştırmacılar geliştirdikleri bir düzenek yardımıyla şekilleri ana karnındaki bebeklerin görüş alanlarına yansıtmışlar. Araştırmacılar yüksek çözünürlüklü 4D ultrason kullanarak bebeklerin bakışlarıyla hareket eden görüntüyü takip edip etmediğini saptamışlar.

Deneyde ana karnındaki 34. haftasını süren 39 bebek kullanılmış. Her bir görüntü bebeklere beşer kez izletilmiş. Her bir şekil için yapılan 195 denemede, insan yüzüne benzeyen şekil bebekler tarafından toplam 40 kez takip edilirken, insan yüzüne benzemeyen şekil sadece 14 kez takip edilmiş.

Noktalardan oluşan şekiller bir yönden diğerine hareket ediyor. Ana karnındaki bebeklerin bu şekli bakışlarıyla izleyip izlemediği saptanıyor.

Bulgular ana karnındaki bebeklerin tepkilerin yenidoğan bebeklerinkine benzediğini gösteriyor. Yüzlere yönelik tercih sonradan kazanılan bir nitelikten ziyade insanın doğasına kazınmış bir özellik gibi görünüyor. Ancak tek bir araştırmadan çok büyük sonuçlar çıkarmaktan da kaçınmak gerek.

Son bir not: Ana karnındaki bebekler için fazla ışık zararlı olabilir. Araştırmacılar deneylerini yaparken zaten annenin bedeninden geçip rahme ulaşan ışık miktarının yarısını aşmamaya dikkat etmişler. Reid araştırmayı duyanları ana karnındaki bebeklere ışık tutulmaması konusunda uyarıyor.


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI
www.tzv.org.tr/#/haber/1044ADMİN  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34