Arı Poleninin Faydaları

Arıların ve doğanın bir mucizesi olan arı poleni tüm ihtiyaçlarınızı tek başına karşılayacak bir besindir. Osmanlı döneminden bu yana bilinen ilk gıda takviyelerinin başında geliyor.

20 Eylül 2018 Perşembe 14:42
Bu haber 506 kez okundu
Arı Poleninin Faydaları
banner39
Arıların ve doğanın bir mucizesi olan arı poleni tüm ihtiyaçlarınızı tek başına karşılayacak bir besindir. Osmanlı döneminden bu yana bilinen ilk gıda takviyelerinin başında geliyor.

Arılar çiçeklerden çiçeklere polenler taşıyarak hem bal üretimine hem de o çiçeklerin çoğalmasına katkı sağlıyor. Çiçeklerden polen taşıdıkları süreç içerisinde arıların kanatlarına onlarca besin yapışıyor ve onlar bu besinleri arı polenine dönüştürerek kendilerinin de tüketebileceği bir besin kaynağı oluşturuyorlar. İşte bal arılarınca oluşturulan besin kaynağına ''arı poleni'' deniliyor. 
sarı, mor, siyah, kırmızı gibi farklı renklere de sahiptir.

Arı poleni nasıl elde edilir?

Yukarıda da kısaca anlattığımız gibi arılar çiçeklerden polen taşırken ve kovanlarına geri dönerken kanatlarında onlarca besini de beraberinde getirirler. Bu besinlerle kovanlara giriş yaparlarken kurulan polen tuzakları sayesinde onlara herhangi bir zarar verilmeden bu polenler toplanır. Bu tuzaklar genellikle kovanın girişinde altında tepsi olan tuzaklar şeklindedir. Altındaki tepsiye dökülen polenler, toplanıp, biriktirilip kovandan alınır. Kurutma işleminden geçirilirek tüketilebilecek kıvama getirilir.

Bu polenler uygun korunma şartları sağlanarak saklanır. Güneş almayan bir yerde özellikle bir cam kavanozun içerisinde hava almayacak şekilde saklandığı müddetçe 1 yıl kadar tazeliğini ve değerlerini koruyabilir.

Arı poleninin faydaları:

* Polenin içerisinde insan vücudu için mühim A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H ve P vitaminleri, enzim, doğal horman ve 22 çeşit amino asit bulunuyor. 
*Arı poleni enerjinizin yükselmesine yardımcı olur. Özellikle yorgun ve halsiz hissettiğiniz süreçlerde bu hislerin en aza inmesini sağlar ve hayat kalitenizi artırmanıza destektir.
* İçerisindeki amino asitler sayesinde cildinizin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.
* Bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını sağlar. Çabuk hastalığa yakalanan kişilerin daha kuvvetli olmasına özellikle yardımcı olur.
* Sedef hastalığı, egzama, mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Cilde faydalıdır.
* Kan dolaşımını düzenleyerek kalp ve damar hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
* Akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur, üst solunum yolları hastalıklarının da tedavisinde kullanılır.
* Kan şekerinin ve iştahın dengelenmesinde önemli rol oynar.
* İçerisinde doğal hormon bulunması sebebiyle kısırlık tedavisinde kullanılır.
* Hafızayı güçlendirir.
* Kansızlık tedavisinde de düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde büyük fayda sağlar.
* Anne sütünün miktarını ve kalitesini arttırır, bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlar.

Arı poleni nasıl tüketilir?

Arı polenlerini yoğurdunuzun içerisine ilave ederek,
Bol meyveli, yulaflı, bitkisel ya da normal sütlü hazırlayacağınız smoothie, smoothie bowl gibi gibi şeylerin içerisine ya da üzerine ilave ederek kullanabilirsiniz.
Bir uzmanın belirlediği miktarda ve saatlerde arı polenlerini doğrudan da tüketebilirsiniz.
Ilık süt ve balla tatlandırarak ya da suyla birlikte de yemek mümkün.

Arı poleni nerede bulunur? Taze olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Arı polenlerini aktarlarda ya da arı poleni satan internet sitelerinde bulabileceğiniz gibi eğer imkanınız varsa bal üreticilerinden de temin edebilirsiniz. Ağzınıza attığınızda polenler çok çabuk dağılıyorsa polenleriniz taze demektir. Sertse taze ve çok da kaliteli olmayan bir polendir. Polenlerinizi tüketmeden önce alerjinizin olup olmadığından emin olun ve bir uzmana mutlaka danışın.Admin 2

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34