Bebek Konuşmasını Anlamak

Yeni bir araştırma bebeklerle yapılan konuşmanın sandığımızdan karmaşık olduğunu gösteriyor.

14 Ekim 2017 Cumartesi 15:59
Bu haber 674 kez okundu
Bebek Konuşmasını Anlamak
banner1
 
Bebeklerle cıvıldaşmak karşmaşık bir konuşma eylemi gibi görünmeyebilir ama yeni bir araştırma bunun eskiden düşünülenden daha karmaşık olduğunu ortaya koyuyor.

Anneler bebekleriyle konuşurken sadece seslerinin perdesini ve ritmini değiştirmekle kalmıyorlar, ses tınısını (yani ne kadar kadifemsi ya da genizden olduğu gibi özelliklerini) de değiştiriyorlar.

ABD'nin Princeton üniversitesindeki çalışmada, bebeklerinin yaşları 7 ile 12 ay arasında değişen 24 annenin bebekleriyle konuşmaları laboratuvar ortamında kayda alınmış.

Araştırmayı yürütenlerden Elise Piazza anneleri laboratuvara getirdiklerini ve onlardan bebekleriyle oynamalarını, onlara kitap okumalarını, evde nasıl davranıyorsa öyle davranmalarını istediklerini söylüyor.

Araştırmacılar, toplamda 10 farklı dil konuşan bu annelerle mülakat yaparak onların yetişkinlerle konuşurkenki seslerini de kayıt altına almışlar.

Sonra bu kayıtlardan alınan kısa bölümlerin bir bilgisayar sistemi tarafından analiz edilmesiyle ses tınıları ritimden ve perde değişikliklerinden bağımsız olarak ölçülmüş. Ardından makine öğrenmesi kullanan bir sisteme bu “ses parmakizleri” verilmiş ve konuşmaları birbirinden ayırt etmeyi öğrenmesi beklenmiş.

Current Biology dergisinde yayınlanan sonuçlar sistemin farklı anneleri birbirinden ayırt etmeyi öğrendiğini gösteriyor.

Denemelerin yüzde 70’inde sistem konuşmanın bir bebeğe mi yoksa bir yetişkine mi yapıldığını da anlamayı başarmış.

Piazza, bu bulgunun çocuklar için eğitim materyalleri geliştirilirken işe yarayabileceğini söylüyor. Piazza’ya göre gerçekçi bir sanal bebek konuşması tınısı iletişim yetilerini geliştirmede, hatta çocuklara ikinci bir dil öğretmede kullanılabilir.


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner26

banner34