Çıtır Patates Kızartmasının Sonu mu Geldi?

AB, patates ve ekmek gibi gıdaların fazla kızartılması veya pişirilmesiyle ortaya çıkan kansorejen akrilamid maddesini yasaklıyor. Bu sebeple çok sevilen çıtır patates kızartmaları da yasak kapsamına girebilir.

16 Nisan 2018 Pazartesi 12:30
Bu haber 536 kez okundu
Çıtır Patates Kızartmasının Sonu mu Geldi?
banner39
 
AB, patates ve ekmek gibi gıdaların fazla kızartılması veya pişirilmesiyle ortaya çıkan kansorejen akrilamid maddesini yasaklıyor. Bu sebeple çok sevilen çıtır patates kızartmaları da yasak kapsamına girebilir.Patatesin yüksek sıcaklıkta kızartılmasıyla açığa çıkan kanserojen akrilamid maddesinin azaltılmasını öngören düzenleme, AB’de yürürlüğe girdi. Düzenleme gıdalarda sınır akrilamid değerleri öngörüyor. Avrupa’daki bütün restoran ve büfeler, 11 Nisan Çarşamba gününden itibaren mutfaklarında kansorejen olarak sınıflandırılan akrilamid maddesinin belli sınır değerlerin altında kalmasını sağlamakla yükümlü.

Patatesler kısık ateşte fritözde kızartılmalı

AB Komisyonu’nun yürürlüğe giren yeni akrilamid düzenlemesi, patates ve ekmek gibi gıdaların fazla kızartılması veya pişirilmesini yasaklıyor. Akrilamid, nişasta ihtiva eden gıdalardaki şeker ve asparajin gibi aminoasitlerin yüksek sıcaklıkta kızartılması, kavrulma, közlenme ve pişirilmesi sonucu ortaya çıkan bir madde. DW’de yer alan habere göre, Patates ve tahıl ürünleri ile kahve de bu gıdalardan biri. Düzenleme patateslerin daha kısık ateşte, fritözde daha kısa süre harcanarak kızartılmasını ve daha az kahverengi bir hal almalarını öngörüyor. Aynı şekilde kızartma yağının ne sıklıkla değiştirilmesi ve patateslerin nasıl muhafaza edilmesi gerektiğiyle ilgili de kurallar getiriyor.

“Sağlık üzerine etkileri öngörülemiyor”

Patates kızartmasının kıtır kıtır olmasını sağlayan maddeye kısıtlama getirilmesi, “Çıtır patates kızartmasının sonu mu geldi?” tartışmasını da beraberinde getirdi. Hamburg Tüketici Merkezi Beslenme ve Gıda Bölümü’nden Armin Valet ise “Kuralların şu ana kadar yerine getirilmediği yeterli sayıda büfe var” diyor. “Devlet kurumları için şu ana kadar müdahale etmek zordu. Artık bahane yok.” Akrilamidin sağlık açısından hafife alınmaması gerektiğini söyleyen Valet, bu maddenin tüketiminin uzun vadede yol açacağı sonuçların henüz gözlemlenebilir olmadığını belirtiyor ve ekliyor: “Ne kadar az, o kadar iyi.”www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/citir-patates-kizartmasinin-sonu-mu-geldi_459076
Admin 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34