Çocuğunuz Neden Tırnaklarını Yer?

Tırnak yiyen bir çocuğun bu alışkanlığının geçmesine yardımcı olmak gerçekten zor olabilir. Sadece bundan sonra yapmaması gerektiğini söylemek işe yaramaz. Ayrıca kötü tat caydırıcıları her zaman etkili olmaz. Peki, çocuğunuza bu konuda nasıl yardım edebilirsiniz?

03 Eylül 2019 Salı 07:20
Bu haber 897 kez okundu
Çocuğunuz Neden Tırnaklarını Yer?
banner39
 

Pediatrik psikolog Amanda Abel, tırnak yeme alışkanlığının ebeveynlerden öğrenilen yaygın bir çocukluk dönemi davranışı olduğunu söyledi. Ayrıca Abel, tırnak yeme alışkanlığının genellikle anne ve babadan geçtiğini ve bu alışkanlığa sahip çocukların ebeveynlerinin neredeyse çocuklarının üç katı kadar daha fazla tırnak yediğini belirtti.


Tırnak yeme alışkanlığı, üç ve altı yaşları arasında yaygın şekilde görülür ve gelişimini etkileyebilecek bazı sorunlara sahip çocukların yanı sıra normal gelişim gösteren çocuklarda da yaygındır.

Bu alışkanlık çocuklara ciddi bir zarar vermese de bazı olumsuz sonuçlara neden olabilir. Sosyal utanç ve ellerde küçük kozmetik değişimler dışında bu alışkanlık nadiren başka herhangi bir duruma neden olur. Ancak, ileri derece olan durumlar tırnakta şekilsizliğe, bakteriyel enfeksiyonlara ve ağız sağlığı sorunlarına sebep olabilir.

Çocuğun bu davranışı düzenli hale getirdiği durumlarda ebeveynler duruma müdehale ederken sıkıntıya yol açmamak için dikkatli davranmalıdır. Abel: " Ebeveynler davranışı nasıl tartıştıklarına dikkat etmeliler. Bu davranışın cezalandırılması çocuğun öz güvenini azaltabilir ve tırnak yeme alışkanlığını artırabilir. Anne babalar birçok çocuğun tırnak yediğinin farkında olmalı. Davranışı gözlemlemek ve davranışı önlemek için boyama ya da ellerin kullanılacağı başka bir etkinliğe yönlendirmek ebeveynlerin probleme odaklanmak dışında üretici bir şeyler yaptıklarını hissetmelerini sağlar" dedi.

Çocukların tırnak yeme alışkanlığının sebebi hala büyük oranda cevaplanmış değil ve konuyla ilgili çeşitli opsiyonlar var. Bazı kişiler, alışkanlığın kaygı, gerginlik ve can sıkıntısı kaynaklı olduğunu söylerken, diğerleri bu fikre katılmıyor.

Abel bu fikre katılmayanlardan. "Çoğu insan tırnak yeme alışkanlığının stres ve kaygı kaynaklı olduğunu savunuyor olsa da, bu düşünceyi destekleyen çok az araştırma var. Ancak, biz çocukların yalnızken veya televizyon izlerken de tırnak yediklerini biliyoruz” diyen Abel, ailelere "dışarıda oynama" gibi dikkat dağıtıcı teknikler önerdi. Ayrıca, ebeveynlerin çocuklarının davranışını değiştirme (boyama vb.) seçenekleri sunmalarının ve çiğnemeleri için başka nesneler toplamalarının bu alışkanlığın değişmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Dr. Anne Malatt ise farklı düşünüyor. Çocukluğunda, kaygılandığı zamanlarda tırnak yediğini ve orta yaşlarına kadar bu durumun devam ettiğini belirten Dr. Anne Malatt şu an sağlıklı ve bakımlı tırnaklara sahip olsa da belirli durumlarda hala ufak ufak tırnaklarını ısırdığını söyledi. Her yolu denemesine rağmen tırnak yeme alışkanlığından kurtulamayan Malatt, nefes tekniği ve daha çeşitli yollarla kaygı problemiyle baş etmeyi öğrendiğinde, tırnak yeme durumunu da kontrol altına alabildi.


Tırnak yeme alışkanlığının kaygı probleminin belirtilerinden biri olduğunu söyleyen ve bu alışkanlığı bırakma sürecinde kendisine yardımcı olan tek şeyin kaygı problemiyle baş etmeyi öğrenmek olduğunu belirten Malatt, ailelere çocuklarıyla konuşmalarını, kaygı seviyelerini kontrol altında tutabilmeleri için yavaşça burundan nefes alma gibi bazı stratejiler öğretmelerini önerdi.


KAYNAK:www.tzv.org.tr/#/haber/4542


ADMİN 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34