Çocuklar Elektronik Cihazların Işınlarına Karşı Savunmasız

Çocuklar eğlensin diye, telefonla ve bilgisayarla uzun süreler boyunca oynamalarına izin veririz. Fakat bu ışınlar onlara büyük zarar veriyor. Gelin bu ışınların zararlarına ve çocuğumuzu nasıl koruyacağımıza göz atalım.

23 Haziran 2018 Cumartesi 16:42
Bu haber 503 kez okundu
Çocuklar Elektronik Cihazların Işınlarına Karşı Savunmasız
banner39
 
Çocuklar eğlensin diye, telefonla ve bilgisayarla uzun süreler boyunca oynamalarına izin veririz. Fakat bu ışınlar onlara büyük zarar veriyor. Gelin bu ışınların zararlarına ve çocuğumuzu nasıl koruyacağımıza göz atalım.


Pediatrics dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye görebeyinleri, uyku düzenleri ve gözleri halen gelişmekte olduğu için çocuklar, ekran karşısında geçirilen zamanın verdiği uyku düzeni bozukluğuna karşı savunmasızlar.

Colorado Boulder Üniversitesi İntegratif Fizyoloji Bölümünden doçent Monique LeBourgeois ve arkadaşlarının makalesi, elektronik medya cihazlarını fazla kullanan çocukların ve gençlerin uyku bozukluğuna yakalanma olasılıklarının yaşıtlarından daha yüksek olduğu sonucuna varıyor.

Ekibin 5 ile 17 yaş arasındaki gençler üzerinde yürüttüğü araştırma, ekran başında fazla zaman geçirmenin yatma vaktinin gecikmesi, uyku saatinin kısalması ve uyku kalitesinin düşüklüğü ile yüzde 90 oranında ilişkili olduğu ortaya koymuş.

Çocuklar, gözleri tamamen gelişmediğinden ışığın etkilerine yetişkinlerden daha duyarlılar. Akşam saatlerinde retinaya gelen ışık, uykuyu getiren hormon olan melatonini baskı altına aldığı için uykuyu geciktirir ve vücut saatini geriye alır. Buna ek olarak, gençlerin gözbebeği daha büyük ve göz lensleri daha saydam olduğundan, ışığa duyarlılıkları yaşlı bireylerden daha fazladır.


Yetişkinler ve okul çağındaki çocuklar aynı miktarda ve yoğunlukta ışığa maruz kaldıklarında, çocukların melatonin düzeylerindeki düşünün yetişkinlerinkinin iki katı olduğu tespit edilmiştir. Elektronik cihazlarda sıça kullanılan kısa dalga boylu "mavi ışık" da melatonini bastırmada etkili bir faktördür. Bu nedenle, bir çocuk, yatmadan önce parlak mavi bir ekrana maruz kaldığında uyku kalitesinde düşüş yaşar.

Bunun dışında, yatak odasında telefon ya da bilgisayar bulunan çocukların uyku çekmesi de daha muhtemeldir. Ne yazık ki, araştırmalara göre gençlerin yüzde 75'inden fazlası yatak odalarında telefon bulunduruyor, yüzde 60'ı yatmadan önce telefonlarıyla uğraşıyor ve yüzde 45'i alarm olarak telefonlarını kullanıyor.

Commonsense Media'nın yakın tarihli bir raporuna göre küçük çocuklarda mobil medya cihazlarının kullanımı, 2011 yılından bu yana üç katına çıkmıştır.

Okul öncesi yaşların gelişimin çok hassas bir dönemi olduğunu ve bu dönemde dijital medya kullanımının giderek arttığını söyleyen LeBourgeois, bunun etkileri hakkında halen bilmediğimiz çok şey olduğunu belirtiyor.

LeBourgeois, ebeveynlere önerilerini ise şöyle sıralıyor:

• Uyku vaktine bir saat kala çocukların medya kullanımını kısıtlayın.
• Sizinki de dahil olmak üzere tüm elektronik medya cihazlarını yatmadan önce kapatın ve yatak odaları dışında uzak bir yerde şarj edin.
• Küçük çocukların ve ergenlerin yatak odasından televizyonlar, video oyunları, bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları da dahil olmak üzere tüm elektronik medya araçlarını kaldırın.
tzv.org.tr/#/haber/1485


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFIAdmin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34