Çocukları Olumsuz Etkiliyor

Liseye ve üniversiteye geçiş sınavlarında sürekli değişim yaşanmasının hem çocukların hem de ailelerin psikolojisini olumsuz etkiliyor.

07 Aralık 2017 Perşembe 12:29
Bu haber 683 kez okundu
Çocukları Olumsuz Etkiliyor
banner1
 
Liseye ve üniversiteye geçiş sınavlarında sürekli değişim yaşanmasının hem çocukların hem de ailelerin psikolojisini olumsuz etkiliyor.


Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Kandemir, liseye ve üniversiteye geçiş sınavlarında sürekli değişim yaşanmasının hem çocukların hem de ailelerin psikolojisini olumsuz etkilediğini söyledi.

Orta öğrenim ve üniversite sınavlarında yaşanan değişiklikler hem öğrencileri hem de velileri endişelendirmeye başladı. MCBÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Kandemir, sınav sistemlerindeki sürekli değişimlerin olumsuz etkisine değindi. Doç. Dr. Kandemir, şöyle dedi:

“Psikolojik boyutuna baktığımız zaman çocuklar bundan çok olumsuz şekilde etkileniyorlar. ‘Neredeyse her sabah yeni bir sisteme uyanıyorlar’ diye tabir edebiliriz. Çok büyük bir belirsizlik var. Zaten çocuklar bunun kaygısını çok ciddi oranda yaşıyorlar.”

‘BİR AN ÖNCE SİSTEM BELİRLENMELİ’

Sistemin değişmeyecek şekilde yapılmasının öğrenciler için çok önemli olduğunu kaydeden Doç. Dr. Kandemir, şöyle konuştu:

“Yeni bir sistem getirildi’ deniliyor bir bakıyoruz ‘filanca dersten soru sorulmayacak’ deniliyor, birileri itiraz ediyor, 2 hafta sonra o sorular da sorulacak deniliyor. Sonra başka bir yerden itiraz geliyor bunlar da etkiliyor. Mümkün olan en hızlı şekilde sistem ne olacaksa, o sınavda ne sorulacaksa, nelerin üzerinde durulacaksa çocukların kafasındaki soru işaretlerini giderecek şekilde bir netliğe kavuşması gerekiyor ki sınava hazırlanan öğrenciler de buna yönelik kendi kafalarında o netliği oluşturabilsinler.”

Doç. Dr. Kandemir, sadece çocukların değil anne ve babaların da bu süreçten psikolojik olarak olumsuz etkilendiğini de belirtti.
www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/cocuklari-olumsuz-etkiliyor_448080


Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner25

banner34