Çocukların Zeka Gelişimi İçin 5 Basit Yöntem

Çocukların Zeka Gelişimine Yardımcı Olabilecek 5 Basit Yöntem

25 Haziran 2018 Pazartesi 12:45
Bu haber 497 kez okundu
Çocukların Zeka Gelişimi İçin 5 Basit Yöntem
banner39
 
Çocukların Zeka Gelişimine Yardımcı Olabilecek 5 Basit Yöntem

Her çocuk biriciktir ve kendine özgü bir potansiyel ile dünyaya gelir. Peki çocuklarda var olan potansiyeli ortaya çıkarmak için neler yapmak gerekiyor?


1. Müziği çocuğunuzun hayatının bir parçası haline getirin.

Yapılan araştırmalar, müziğin çocukların algılarını ve dikkatlerini arttırdığını kanıtlamıştır. Bir eğitim yöntemi olarak da kullanılan müzik, çocukların enstrüman çalmasıyla hayatlarının bir parçası olabildiğinde, zekaya ciddi oranda katkı sağlıyor.

2. Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırın.

Bebeklikten itibaren çocuğunuza kitap okumak onun zekasında büyük farklılıklar yaratır. Çocuklar okumayı öğrendiklerinden sonra kitaplarını kendilerinin okuması teşvik edilebilir. Bunun yanı sıra, ebeveynler çocuklarıyla birlikte ‘ortak kitap okuma zamanları’ yaratabilirler. Kitap okumak çocukların kelime haznelerini, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardımcı olur.

3. Çocuğunuzun yeteri kadar uyuduğundan emin olun.

Çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri hızlı olduğundan yeteri kadar uyumaları büyük önem taşır. Yapılan araştırmalar, çocukların gecede 1 saat az uyumasının bile onları bilişsel olarak 2 yıl geriye götürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Çocuğunuzun yaşına uygun olan bir uyku planı hazırlamak ve o plana bağlı kalmak onun zeka seviyesini yükseltmeye yardımcı olabilir.

4. Öğrenmenin aktif bir süreç olduğunu unutmayın.

Öğrenmenin aktif bir süreç olduğunu çocuğunuzun da bilmesini sağlayın. Her gün birlikte yeni bir şeyler öğrenebilmek için çabalayın. Yeni şeyler öğrenmek için asla erken veya geç olmadığını çocuklarınıza da hatırlatın.

5. Çocuğunuzun oyun zamanlarını çoğaltın.

Oyun oynamak, çocuk zekası üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Oyun zamanlarında çocuklar birden fazla yeteneği tek bir alanda sergileme şansı yakalarlar. Algı, dikkat, iletişim, problem çözme, akranlarla etkileşimde bulunma, uyum gibi birçok şey gerektiren oyun, çocukların hem fiziksel hem de zihinsel sağlıklarını iyileştirir.


tzv.org.tr/#/haber/448

admin 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34