Öne Çıkanlar Türk EğitimSen tarsus Nöbetçi Eczane Listesi 30.08.2012 HAYATI HARRANİ SELAHADDİN EYYUBİ Fatih Yenigün kaza tacloban

Bu haber kez okundu.

Çocuklarınızı, Diğerleriyle Kıyaslamaktan Vazgeçin !

Ebeveynlerin, çocuklarının performanslarını yükseltmesi için onları diğer çocuklarla kıyasladığına şahit olmuşuzdur. Belki sizde büyüklerinizden ‘’komşunun çocuğu senden yüksek almış ‘’ gibi bir sitem cümlesi duymuş veya çocuğunuzun başarısı için bu cümleyi kullanıyor olabilirsiniz. Eğer öyleyse, bu içeriğimiz tam da size göre!

Aslında amacınız çocuklarınızı başarıya ulaştırmak iken, diğerlerini örnek göstererek çocuklarınızı incitip onlarda olumsuz etkiler bırakabilirsiniz. Kabul etmelisiniz ki; Çocuğunuzu, komşunun çocuğu ile kıyaslamak onu başarıya götürmez. Çünkü her çocuk özeldir ve her çocuğun sahip olduğu yetenekler farklı alanlara ait olabilir. Mesela; sizin çocuğunuz resim yapmakta iyi iken komşunun çocuğu matematik problemlerini çözmekte iyidir ve bu iki farklı ama yetenekli çocuğu kıyaslamak hiç mantıklı ve çözüme odaklı bir yöntem değildir. Bu nedenle kıyaslama yapmak çocuğu başarıya götürmek yerine çocuğunuzu incitip, çocuğunuzun gelişiminde olumsuz etkilere sebep olabilir.

Peki bu olumsuz etkiler nelerdir?

Çocuklar en çok başarısız olmaktan ve hata yapmaktan korkar, fakat en çok hata yapması gereken kişiler de yine çocuklardır. Siz bunu unutup, çocuklarınıza daha başarılı olan diğer çocukları örnek gösterdiğinizde; onlar başarısız olmaktan korkup daha stresli hale geleceklerdir. Bu stres ve başarısız olma kaygısı, onları elbette daha çok hataya sürükleyecek; aynı zamanda onların motivasyonlarını düşürecektir. İlerleyen durumlarda, kendilerine olan inançları azalacak ve başarısız olmaktan korktukları için denemekten çekineceklerdir.

Fark ettiniz mi? Bir olumsuz etki zincirleme bir şekilde başka olumsuz bir etkiye dönüştü ve bu zincirleme durum bunlarla bitmedi eğer devam edersek çok daha olumsuz etkileri göreceğiz.

Başarı için denemekten çekinen bir çocuk özgüvenini yitirebilir, kendisini sosyal ortamından uzaklaştırabilir ve toplumda çekingen davranışlar sergileyebilir. Aynı zamanda, kırılan özgüveni ile kendini değersiz hissedebilir. Başaramama korkusu ve diğerlerinin ondan üstün olma düşüncesi onun kendine duyduğu değeri azaltabilir ve bu çocuğun motivasyonunu ve performansını büsbütün azaltabilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi eğer çocuğunuzun resim yapmaya yeteneği varsa ve siz onu matematikte başarılı yapmaya çalışıyorsanız, çocuk matematikte başarıya sahip olmak ve sizin onayınızı kazanmak için matematiğe daha çok zaman ayırır.

Bu durum çok istenilen bir hedef değildir, çünkü çocuk gerçekten yetenekli olduğu alanı resim çizme yeteneğini bastırabilir ve hatta bir destekçisi olmadığı için yeteneğine ilgisini azalabilir. Dahası, çocuğunuza bir başkasını örnek göstermek, çocuğunuz ile sizin aranıza bir duvar örebilir. Çocuğunuz sizle iletişimini azaltabilir ve sizden olumsuz bir şey işitmemek için yaşamındaki başarı durumunu sizden saklayabilir. Çünkü çocuk veya yetişkin, insanlar sevdiği kişilerden olumsuz söz duymak istemez.

Ancak; siz "bak komşunun çocuğu senden yüksek almış" gibi yıkıcı bir cümle kullanmak yerine çocuğunuz ile beraber bu zayıflığın sebebini anlamaya çalışıp; çözüm üretmek gibi yapıcı davranışlara yönelmelisiniz. Çocuğa gerçek üstü, kapasitelerinin üstünde veya ilgi alanlarının dışında hedefler koymamalısınız. Çocuklarınıza başarıya ulaşmak için sarf edilen çabanın başarıdan daha önemli olduğunu, hata yapmaktan korkmamalarını ve ne olursa olsun onları hep desteklediğinizi çocuklarınıza aktarmanız gerekir.

Unutmayalım ki her çocuk özeldir.

KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI

ADMİN 1

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35

banner38

banner37

banner34