Daha Akıllı Olmanıza Yardımcı Olacak 14 İlginç Beyin Egzersizi

Beyninize yeni deneyimler kazandırmak, beyninizin daha sağlıklı kalmasını sağlar. Hafıza kaybını önlemek ve zihninizi keskinleştirmek için bu mini zihinsel egzersiz alıştırmalarını denemelisiniz

30 Aralık 2017 Cumartesi 21:10
Bu haber 666 kez okundu
Daha Akıllı Olmanıza Yardımcı Olacak 14 İlginç Beyin Egzersizi
banner39

Beyin egzersizleri, beyninizi eğitmek için en sağlıklı yollardan biridir.

Beyninize fiziksel duyuları (görme, koklama, dokunma, tatma ve işitme) duygusal duyular ile birleştiren yeni deneyimler kazandırmak, farklı beyin bölgeleri arasında daha fazla bağlantıyı uyandırır. Sinir hücrelerinin hafızaya yardımcı olan doğal beyin hormonları üretmesini sağlar ve çevredeki yaşlanma etkilerine karşı daha güçlü ve daha dayanıklı hücreler oluşturur. Bu beyin egzersizlerini sabahları veya boş zamanınızda deneyerek farkı hissedebilirsiniz.

Sık kullanmadığınız elinizle diş fırçalayın.

Araştırmalar, beyindeki (bu alıştırmada olduğu gibi) zıt tarafın kullanılmasıyla; beyin korteksinin eldeki bilgiyi kontrol eden ve işleyen kısımlarının hızlı ve önemli bir şekilde geliştiğini göstermiştir. Fırçayı ve diş macununu sıklıkla kullanmadığınız elinizle kullanıp, dişlerinizi yine o elinizle fırçalayın.

Gözlerinizi kapatarak duş alın.

Elleriniz, görmediğiniz için, muhtemelen kendi vücudunuzun çeşitli dokularına dikkat edecek ve mesajlarınızı beyninize geri gönderecektir. Sadece dokunsal duyularınızı kullanmayı deneyin (yanık veya yaralanmayı önlemek için sağduyu kullanın). Muslukları yalnızca hissederek bulun ve sıcaklığı ayarlayın. Ardından duşunuzu alın ve gözlerinizi açın.

Sabah aktivitelerinizi değiştirin.

Beyin çalışmaları, yapılan yeni şeylerin beyin aktivitesini hızlandırdığını göstermiştir. Bu etkinlik, görev rutin ve otomatik hale geldiğinde azalır. Kahvaltının ardından giyinin, köpeğiniz varsa onunla yeni bir sokakta yürüyün veya televizyonda haberleri farklı bir kanaldan dinleyin. Beyninizi farklı şekillerde uyararak, onu keskinleştirebilirsiniz.

Bilinen nesneleri baş aşağı çevirin. Tamamen.

Birşeylerin sağ tarafına baktığınızda, sol "sözel" beyniniz hızlı bir şekilde dikkatinizi başka yerlere yönlendirir. Baş döndürücü olduklarında şaşkın bir resmin şekillerini, renklerini ve ilişkilerini yorumlamaya çalışırken, sağ beyin ağları aktifleşmeye başlar. Beyin egzersizi: Ailenizin resimlerini, masa saatinizi veya resimdeki bir takvimi baş aşağı çevirin.

Masada oturulacak yerleri değiştirin.

Çoğu ailede, herkes "kendi" koltuğuna sahiptir, ancak beyniniz yeni deneyimlerden yararlanmaktadır. Konumunuzu değiştirecek sandalyeleri tercih edin, kiminle ilgilendiğinizi, odanın görünümünü ve hatta tuz ve bibere nasıl ulaştığınıza da dikkat edin.

Burnunuzla yeni bir bağlantı kurun.

Kahve koku ile bir gün başlangıcını hatırlarsınız fakat bu iki şeyi birbirine nasıl ve ne zaman bağladığınızı muhtemelen hatırlamıyorsunuzdur. Bununla birlikte, yeni bir kokuya, örneğin vanilya, narenciye ya da naneye yeni bağlantılar bağlayarak beyninizde yeni sinir yolları oluşturabilirsiniz. En sevdiğiniz kokunun özünü bir hafta boyunca yatağınızın yanında tutun. İlk önce uyandığınızda soluk alıp verini sonra da yıkanmak ve giyinmek gibi rutin işlerinize devam edin. Kahve kokusunun yerini aldığını göreceksiniz.

Aracınızın camlarını açın.

Beynin anıları işleyen bir alanı olan hipokampus, özellikle zihinsel haritalar oluşturmak için kokuların, seslerin ve manzaraların ilişkilendirilmesiyle ilgilidir. Arabayla seyahat ederken yolunuzun üzerinde yeni kokular ve sesler bulmaya çalışın. Pencereleri açtığınızda beyniniz bunları daha kolay biriktirir.

Değiştirip keşfetme oynayın.

Beyinlerimiz nesneleri birbirinden ayırmak için düzenli olarak görsel ipuçları kullandığından farklı şeyleri tanımlamak beyin bölgelerindeki aktivasyonu arttırır ve daha güçlü bağlantılar oluşturur. (Aynı şekilde, görme yetilerini yitiren yetişkinlerin beyinleri ince dokunma işlemlerinde daha çok yol kat ettikleri için, Braille harflerini ayırt etmeyi öğrenirler.) Cebinize farklı boyutlarda birkaç para atın ve ellerinizle hangi paranın ne kadar olduğunu anlamaya çalışın.

"10 Şey" oynayın.

Beyninizi gündelik alternatifleri düşünmeye zorlamak, onu güçlü tutmaya yardımcı olacaktır. Oyun şöyle oynanıyor: Biri size sıradan bir nesne verecek ve nesnenin kullanılabileceği 10 farklı "şey" göstermenizi isteyecek. Bu oyun hem yaratıcılığınızı geliştirecek hem de sizi düşünmeye itecek.

Süpermarkette inceleme yapın.

Mağazalar en gözde ürünler göz hizasında olacak şekilde tasarlanmıştır ve alışveriş yaptığınızda oradaki her şeyi göremezsiniz. Herhangi bir koridorda durun ve yukarıdan aşağıya raflara bakın. Daha önce hiç görmediğiniz bir şey varsa onu alın, malzemeleri okuyun ve düşünün. Yararlanmak için satın almak zorunda değilsiniz; rutini kırın ve yeni bir şey deneyin.

Bir grupla birlikte bir sanat projesi yapın.

Sanat, beynin sözsüz ve duygusal kısımlarını harekete geçirir. Sanat; formların, renklerin ve dokuların yanı sıra, gününüzün çoğunu kaplayan mantıksal, doğrusal düşünmeden çok farklı düşünce süreçleri ile beyni meşgul eder. Grubunuzda bulunan her kişiden mevsim, duygu veya güncel bir olay gibi belirli bir temayla ilişkili bir şey çizmesini isteyebilirsiniz.

Gün boyunca daha fazla sosyal ilişki kurun.

Bilimsel araştırmalar, sosyal iletişim eksikliğinin bilişsel yetenekler üzerinde ciddi negatif etkileri olduğunu defalarca kanıtlamıştır. Susadınız mı? Bir satış makinesinden ziyade bir kişiden bir içecek alın ve ona teşekkür edin.

Farklı bir şekilde okuyun.

Yüksek sesle okumak veya okunan bir şeyi dinlemek, kendimiz okuduğumuz zamanlardan çok farklı beyin bölgelerini kullanmamızı sağlar. Okuyucu ve dinleyicinin değişen rolleriyle, eşinizle veya bir arkadaşınızla birlikte yüksek sesle okuma yapın. Bir kitabı bu şekilde okuyarak bitirmek yavaş olabilir, ancak birlikte kaliteli zaman geçireceğinizi garanti edebiliriz.

Yemediğiniz gıdaları tüketin.

Koku alma sisteminiz milyonlarca kokuyu ayırt edebilir. Kokunun beyninizin duygusal merkezine doğrudan bağlantısı vardır, bu yüzden yeni kokular beklenmedik duygular uyandırabilir. Size yabancı olan ve daha önce hiç denemediğiniz bir mutfak seçin ve yeni sebze, baharat ve paketlenmiş ürün çeşitlerine göz atın. Bu malzemelerle yeni yemekler yapmayı öğrenin.

Beyin egzersizi üzerine çalışılmış kitaplar edinmeyi unutmayın.

Nörobiyolog Lawrence C. Katz ve Manning Rubin'in Beyninizi Canlı Tutun kitabı, zihinsel zindeliği arttırmak ve hafıza kaybını önlemek için 83 tane egzersiz bulunduruyor. Kendi tercihinize uygun olan birçok farklı beyin egzersizi kitabı alıp içindeki egzersizleri deneyebilirsiniz.


Kaynak:www.tzv.org.tr/#/haber/580admin 1 

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34