DEHB ve Otizm

Otizm ve DEHB benzer belirtiler gösterebilir ve bu durum otizm tanısının konmasını güçleştirebilir.

05 Aralık 2017 Salı 14:09
Bu haber 745 kez okundu
DEHB ve Otizm
banner39
 
Otizm ve DEHB benzer belirtiler gösterebilir ve bu durum otizm tanısının konmasını güçleştirebilir.


Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve otizm çok benzer belirtiler gösterebilir. Her ikisi de olan çocuklarda çok fazla aktif ve dürtüsel olma eğilimi görülür ve bu nedenden başkalarıyla etkileşime girip odaklanmada sorun yaşayabilir. Aslında ikisinin arasındaki farkı keskin bir şekilde belirtmek zor olabilir. Fakat farkı söyleyebilmek çocukların geleceği için atılacak adımlar açısından çok önemlidir.

Pediatrics dergisinde yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar 2-17 yaş aralığında otizm tanısı konmuş yaklaşık 1.500 çocuğun sağlık kayıtlarını incelemişler. Buna göre otizm tanısı almadan önce DEHB tanısı konan çocuklar, ilk önce otizm tanısı konanlara göre otizm tanılarını ortalama 3 yıl geç almışlar. Bu durumdaki çocukların otizm tanılarının 6 yaş ve sonrasına kalma olasılığı diğerlerinin 30 katıymış.

Peki bu neden önemlidir?

Otizm hakkında henüz bilinmeyen çok şey olduğu söylense de, bilinen en önemli nokta erken teşhisin önemi. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, uzun vadede çocuk o kadar iyiye gider. Otizm çocuk 24 aylıkken teşhis edilebilir, ancak teşhiş genellikle 4 yaşından sonraya kalır. Tanının geciktiği her yıl çocuğun yardım alamayacağı bir yıldır ki bu da hayat boyu süren istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Ne demiştik, erken teşhis hayat kurtarır!

Genel pediatristlerin küçük çocuklarda otizmi teşhis etmesi her zaman kolay değildir. Özel eğitim ve tabii bir de çocukla birlikte yeterli zaman geçirmelerini gerektirir. Ayrıca çocuklar okula başlamadan önce otizmin etkilediği sosyal yönlerin açıkça görülemeyeceği göz önüne alınırsa, ebeveynler çocuğun başkalarıyla sosyalleşmekte zorluk çektiğini fark edemezler ve çocuk doktoruna rapor edemezler.

Buna ek olarak çoğu ebeveyn çocuğunun otizmi olduğunu duymaktansa DEHB'ye sahip olduğunu duymayı tercih eder; bu nedenle daha fazla test yapılması için ısrarcı olmaz. Bu durum anlaşılabilir, ancak gerçek teşhis ve ihtiyaç duyulan asıl tedavi erkenden başlamayınca, gelecek için işler daha da zorlaşıyor.

Dahası , DEHB'ye benzeyen tek tanı otizm değildir. Öğrenme güçlüğü, uyku bozukluğu, işitme kaybı ve benzeri diğer problemleri olan bazı çocuklar sıklıkla yanlış biçimde DEHB tanısı alıyor. Bu nedenle DEHB tanısı koymadan önce, özellikle de küçük yaşlarda, ebeveynler daha fazla araştırma ve test yapmanın iyi bir fikir olup olmayacağını doktorlarıyla konuşmalıdır. Bu süreç aileler için zorlayıcı olabilmektedir, ancak çocuğa gerçek ihtiyaçları doğrultusunda destek olmak açısından oldukça önemlidir.
www.tzv.org.tr/#/haber/1605Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34