Depresyonda Olmanın 4 Şaşırtıcı Avantajı

Klinik depresyon ciddi bir sağlık problemi. Ancak depresyonda olmanın bazı uyarlanımcı faydaları da var.

09 Eylül 2017 Cumartesi 11:58
Bu haber 830 kez okundu
Depresyonda Olmanın 4 Şaşırtıcı Avantajı
banner1
 
Yeni bir çalışmaya göre depresyon, köken itibariyle ilişki problemleri ve hastalık gibi bazı sorunlarla baş etmenin uyarlanımcı bir yolu olabilir.

Klinik depresyon ciddi bir sağlık problemi. Araştırmacılar depresyonun başlangıçta nasıl ortaya çıktığını inceleyerek daha iyi tedavi yolları bulunabileceğini düşünüyorlar.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan araştırmanın yürütücüsü Dr. Paul Andrews, depresyonun uzun bir süre bir sorundan öte görülmediğini söylüyor.

Yaptıkları çalışmada depresyonun gerçekte beynimizin bazı sorunlarla başa çıkmak için edindiği doğal bir adaptasyon olup olmadığını incelediklerini ifade eden Dr. Andrews, depresyonun basitçe anlaşılamayan büyük, karmaşık konuların üstesinden gelmek için var olan bir adaptasyon olabileceğine dair pek çok kanıt bulduklarını belirtiyor.

Depresyondaki kişilerin düşünme yetilerinde bazı şaşırtıcı avantajlara sahip olduğu görülüyor.

Depresyondaki kişiler:

1. bilgileri daha derinlemesine inceliyorlar.
2. karmaşık problemlerle baş ederken daha doğru sonuçlara ulaşıyorlar.
3. detaylar hakkında daha iyi yargılara varıyorlar.
4. daha doğru maliyet-fayda analizi yapıyorlar.

Depresyonun Olumlu Yanı

Araştırmacılar ilk savunma mekanizmalarından biri ve depresyonun kökeni olduğu düşünülen zihinsel bir süreç olan “analitik ruminasyon”u ölçen yeni bir ölçek geliştirdiler.

Analitik ruminasyon kişilerin bir çözüme ulaşmak için problemleri her yönüyle defalarca düşünmesidir.

Önce problemin sebebini, daha sonra çözülmesi gereken şeyleri ve olası her çözümün iyi ve kötü yanlarını düşünürler.

Bezginlik, uyuma zorlukları, düşük konsantrasyon ve dış dünyaya ve diğer inşalara olan ilgiyi kaybetme gibi depresyon semptomları aslında bir kişinin probleme odaklanırken enerjisini korumak için benimsediği bir yol olabilir.

Klinik depresyon da bu doğal sürecin kontrolden çıkmasının ve kişilerin bu döngüde kısılıp hayatla bağlantılarını kesmelerinin sonucu ortaya çıkabilir.

PLOS ONE'da yayınlanan makalenin ilk yazarı Skye Barbic, kişilerin verdikleri cevaplara göre uygun seviyede bakım ve destek sağladıklarını, bu soruların klinisyen ve hasta arasındaki farklı konuları da aydınlatmaya yardımcı olacağını ve hastalığı “kötü bir şey” olarak algılamaktansa hastayı düşünme şeklinin iyi yönlerini fark etmeye ve hayatının geri kalanında bu avantajdan faydalanmaya yönlendirmede yardımcı olacağını ifade ediyor.

Araştırmanın bir diğer yazarı Zachary Durisko ise düşüncelerini şu şekilde açıklıyor:

“Kronik sağlık sorunları olan kişilerle çalışırken, amaca ulaşma ve iyileşmenin önündeki kısıtlayıcı faktörlerden biri genellikle depresyondur. Bu test bize hızla kişilerin problemlerini tanımlama, hedef koyma veya hayata devam etme gibi süreçlerde yaşadıklarını sorunları söyleyebilecek.”


www.tzv.org.tr/#/haber/1198

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner25

banner34