Ek Gıdaya Geçen Bebeklerde Şeker Oranı Ne Kadar Olmalıdır?

Çocuk sağlığı uzmanlarından gelen bir raporda, bebek mamasında şeker miktarının sınırlandırılması ve ebeveynlerin küçük çocuklarına daha fazla sebze vermeleri gerektiğini belirtti.

13 Temmuz 2019 Cumartesi 07:30
Bu haber 830 kez okundu
Ek Gıdaya Geçen Bebeklerde Şeker Oranı Ne Kadar Olmalıdır?
banner39
 
Çocuk sağlığı uzmanlarından gelen bir raporda, bebek mamasında şeker miktarının sınırlandırılması ve ebeveynlerin küçük çocuklarına daha fazla sebze vermeleri gerektiğini belirtti.


Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji'nin beslenme önderi olan Profesör Fewtrell, sütten kesilen bebeklerin sık sık yüksek oranda meyve veya tatlı tatlandırıcılı sebzeler içeren besinler tükettiğini bildirdi. "Torbalarda paketlenmiş saflaştırılmış veya sıvı halde bulunan bebek mamaları yüksek enerji yoğunluğu ve yüksek oranda şeker içeriyor" dedi. “Bebek maması, şeker meyveden geliyorsa 'ek şeker yok' olarak etiketlenebilir - ancak tüm şekerler dişler ve metabolizma üzerinde aynı etkiye sahiptir.” Bebeklerin tatlı tatları tercih ettiklerini, ancak ebeveynlerin bunu pekiştirmemesi gerektiğini söyledi. Prof Fewtrell, "Bebekler, eğer şans verilirse, farklı tatlar denemek için çok isteklidirler" dedi ve brokoli ve ıspanak gibi daha acı tat veren yiyecekler de dahil olmak üzere, çeşitli tatlarla genç yaşta tanışmaları önemlidir." Prof Fewtrell ayrıca ebeveynlerin şekerin etkisi konusunda eğitilmeleri gerektiğini belirtti." Aşırı şeker, çocuklarda en sık görülen oral hastalık olan diş çürüğünün önde gelen nedenlerinden biridir ve beş yaşındakilerin yaklaşık dörtte birini (% 23) etkilemektedir."

Şeker alımının çocukların aşırı kilolu ve obez olmalarına da katkıda bulunduğunu ekledi. Beslenme Bilimsel Danışma Komitesi, şekerin iki yaş ve üstü çocuklar için günlük toplam enerji alımının % 5'inden fazlasını ve iki yaşın altındaki çocuklar için daha az vermesini önermektedir. Ancak, Ulusal Diyet ve Beslenme Anketi'nden elde edilen sonuçlara göre, bir buçuk ila üç yaş arasındaki çocuklar için günlük ortalama alım miktarı % 11,3, önerilen miktarın iki katından fazla.

Public Health England tarafından küçük çocuklara yönelik yiyecek ve içecek incelemesi sonucu, işlenmiş kuru meyve ürünlerinin en yüksek miktarda şeker içerdiğini ancak çoğu zaman sağlıklı atıştırmalıklar olarak pazarlandığını buldu. PHE, meyve suları, püreler ve konsantreler içeren ve serbest şekerler bakımından yüksek olan ürünlerin çocuklar için uygun atıştırmalıklar olarak satılmaması gerektiğini söyledi. Birleşik Krallık'taki çocukların sağlığının nasıl iyileştirileceği ile ilgili bir rapora dahil edilen bu bilgilerle beraber hükümetin bebek mamalarında serbest şeker miktarı için zorunlu sınırlar getirmesi gerektiği belirtiliyor. Raporda bebeklere şekerli içecekler verilmemesi gerektiği; bunun yerine, taze meyve, süt veya şekersiz süt ürünleri gibi doğal formda şekere sahip atıştırmalıklar verilmesi gerektiği belirtiliyor.KAYNAK:www.tzv.org.tr/#/haber/4330


ADMİN  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34