El-Ayak-Ağız Hastalığına Karşı 7 Kural!

Uzmanlar, okulun ilk günlerinde kendini gösteren hastalıktan korunmak için gerekli hijyen tedbirlerini almanıN önemine dikkat çekiyor.

18 Eylül 2017 Pazartesi 11:37
Bu haber 759 kez okundu
El-Ayak-Ağız Hastalığına Karşı 7 Kural!
banner1
 
Uzmanlar, okulun ilk günlerinde kendini gösteren hastalıktan korunmak için gerekli hijyen tedbirlerini almanıN önemine dikkat çekiyor.

Hem hava sıcaklığı değişimleri hem de okulların açılması ile birlikte çocukların daha fazla bir arada olması, bulaşıcı hastalıklara dâvetiye çıkarıyor. Yüksek ateş, iştahsızlık, boğaz ve karın ağrısı, vücutta döküntü gibi belirtilerle kendini gösteren hastalıktan korunmak için okulun ilk günlerinden itibaren gerekli hijyen tedbirlerini almak büyük önem taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Erkan Uçlar, el-ayak-ağız hastalığı ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Geçmeyen ateşe dikkat!

El–ayak-ağız hastalığında, kişinin bağışıklık sistemine göre hastalığın seyri değişkenlik gösterir. Yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü halinde kendini gösteren el-ayak-ağız hastalığı, çocukların el, ayak ve bileklerinin neredeyse tamamını kırmızıya boyamaktadır. 1-2 günlük ateşli dönemi takiben ya da ateşle beraber; el ve ayak içleri, ayak tabanları, bez bölgesi, gövdede ayrıca ağız içinde ortaya çıkan ağrılı ve kaşıntılı olabilen içi sıvı dolu kırmızı döküntüler görülür. Pütür pütür olarak tanımlanan bu kırmızı döküntüler, kasıklarda, kalçada, dizlerin arkasında ve genital bölgede de görülebilir. Döküntüler ve ateş 5-6 gün sürebilir ve 38 C ila 40 C arasında değişkenlik gösterebilir. Ağız içinde oluşan aftlar dolayısıyla yutma güçlüğü ve beslenme isteksizliğiyle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Döküntüler kaşıntılı ve ağrı verici olabilir. Hastaların çoğu kendiliğinden iyileşme gösterirken, beslenme güçlüğü ve ateşin geçmediği hastalarda yatarak sıvı tedavisi gerekebilir.

İşte 7 kural

El-ayak-ağız hastalığına karşı en etkili yöntem hijyen kurallarına dikkat edilmesidir. Alınması gereken tedbirler şöyle sıralanabilir:

l Bulaşıcı olduğundan el-ayak-ağız hastalığına yakalanan kişilerden uzak durun.

l Özellikle 1 hafta boyunca kreş – anaokulu ve benzeri kalabalık ortamlardan çocuğu uzak tutun.

l Çocukların ortak oyuncaklarla oynadıkları alanların düzenli şekilde dezenfekte edilmesine özen gösterin.

l Çocukların ellerini düzgün şekilde yıkadıklarından emin olun.

l Bebeklerin bezini değiştirdikten sonra ellerinizi yıkayın.

l Tabak, bardak, çatal, kaşık, havlu gibi şahsî eşyaların ortak kullanımından kaçının.

l Hastalarla öpüşme ve sarılma gibi yakın temasta bulunmayın.www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/el-ayak-agiz-hastaligina-karsi-7-kural_442777

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner28

banner34