Evinizin Havasını Serinletecek 5 Bitki

Kavurucu yaz sıcaklarında evi serin tutmanın hem ucuz hem de çevre dostu bir yolu var: Hava serinleten bitkiler yetiştirmek.

09 Temmuz 2018 Pazartesi 12:15
Bu haber 396 kez okundu
Evinizin Havasını Serinletecek 5 Bitki
banner39
 
Kavurucu yaz sıcaklarında evi serin tutmanın hem ucuz hem de çevre dostu bir yolu var: Hava serinleten bitkiler yetiştirmek.NASA’nın yaptığı bir araştırmaya göre bitkiler fotosentez yaparken aynı zamanda ortamın havasını da serinletiyor. Yeşilist sitesinde yer alan habere göre, ormanlardaki üst bitki tabakası, bol miktarda transpirasyon yaparak atmosferdeki su buharı miktarını büyük oranda arttırır ve güneş ışığını da bloklayarak serinleme etkisi yapar. İşte serinleten o 5 bitki:

Benjamin

Evde rahatlıkla yetiştirilebilen birkaç ağaç türünden biri olan bol yapraklı benjamin, sıcak ortamda bol bol transpirasyon yaparak evin havasının nemli kalmasına yardımcı olur. Yeterince büyüyen benjaminler yapraklarının altında ya da etrafında kalan diğer bitkiler için orman üst bitki tabakası görevi de görür. Siz de bitkilerinizi gruplayarak evinizde kendi küçük ekosisteminizi oluşturabilirsiniz. Evin güneş alan kısımlarında yetişen benjaminler gölgedekilere göre daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Yeterince suladığınızdan emin olun.

Kauçuk bitkisi

Birçok evde bulunan kauçuk bitkisi ortamdaki nem oranını arttırarak serinletici etki oluşturur. Bir bitkinin yaprakları ne kadar çok ve büyükse ortama kattığı nem de o kadar fazladır. Kauçuk bitkisini az ve sık sık sulayarak toprağın sürekli nemli kalmasını sağlayın. Bu bitkiyi aydınlık bir ortamda yetiştirin ancak direkt güneş ışığına maruz bırakmayın.

Çin herdemyeşili

Havadaki toksinleri temizleme özelliği ile bilinen bu bitki de bol transpirasyon yaparak ortamın nem oranını arttırır. Az su ve az ışıklı ortamda rahatça yetiştirilebilen Çin herdemyeşilini evinizin az ışık alan bölümlerinde de yetiştirebilirsiniz.

Palmiye türleri

Areka palmiyesi, yalancı sagu palmiyesi, livistona ve fishtail gibi palmiye türlerinde havadaki karbondioksiti emip oksijen salan küçük gözenekler bulunur. Yaprak yüzeyi genişledikçe saldığı oksijen oranı artar. Bir arada yetiştirilen farklı palmiye türleri hem çok güzel görünür hem de evinizde minik bir yağmur ormanı etkisi oluşturur. Yaz aylarında evinize tropikal bir hava vermek için palmiye türlerini yetiştirebilirsiniz.
yeniasya.com.tr/aile-saglik/evinizin-havasini-serinletecek-5-bitki_467017
Admin   1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34