Öne Çıkanlar Nijerya7da olaylar Murat Yıldırım Kocan Kadar Konuş: Diriliş Adana PKK kamplarını yerle bir edildi PKK kamplarına hava operasyonu PRF DOKTOR DOGU ERGİL

Bu haber kez okundu.

Hava Kirliliği Bipolar Bozukluk ve Majör Depresyon İle Bağlantılı

 
Yeni bir çalışma, çevre kirliliğine maruz kalma ile nöropsikiyatrik bozukluk oranındaki artış arasında önemli bir bağlantı olduğunu gösteriyor.


Hava kirliliği, akciğer fonksiyon kaybından astım, obezite, diyabet ve nörolojik rahatsızlıklara kadar yaşam boyu süren etkileri ile her türlü sağlık sorunuyla bağlantılı.
Son olarak, Şikago Üniversitesi Tıp Merkezi'nde yapılan yeni bir çalışma, kirlilik ile nöropsikiyatrik bozukluklar arasında bir bağlantı olduğunu keşfetti.

Araştırma kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri ve Danimarka'dan gelen geniş nüfus veri kümelerine bakıldığında, her iki ülkede de zayıf hava kalitesinin artan bipolar bozukluk ve majör depresyon oranları ile ilişkili olduğu görüldü.

Bilişimsel biyoloji dalında biyolog Atif Khan, "Amerika Birleşik Devletleri ve Danimarka'daki çalışmalarımız kirli alanlarda yaşamın, özellikle erken yaşta zihinsel bozuklukların öngörüsü olduğunu gösteriyor. Bu nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar özellikle hava kalitesi ile bağlantılı görünüyor."dedi.

Çalışmanın kıdemli yazarı Andrey Rzhetsky, 20 yılı aşkın bir süredir geniş çeşitlilikteki nöropsikiyatrik hastalıkların genetik köklerini inceliyor. Ancak bilim insanları bu hastalıklarda genetikten daha fazla olduğundan şüpheli. Bu, Rzhetsky'nin hastalık mekanizmasına ekleyebilecek başka faktörler aramaya başlamasına neden oldu. “İnsan ortamının hangi yönleri psikiyatrik ve nörolojik hastalık prevalansını arttırıyor?” diye sorgulamaya başladı.

Araştırmacılar, on yıldan uzun süredir nöropskiatrik hastalığa sahip 51 milyon kişinin ABD sağlık sigortası veritabanıyla başladı. İddiaların yerlerini, ABD Çevre Koruma Ajansı'ndan (EPA) gelen 87 potansiyel hava kirleticisinin ölçümü ile karşılaştırdılar. Üniversitenin açıklamasına göre, ABD’de şunları buldu:
En kötü hava kalitesine sahip olan ilçeler en iyi hava kalitesi ile karşılaştırıldığında, bipolar bozuklukta yüzde 27, majör depresyonda yüzde 6 artış gösterdi. Ayrıca, ekip kirli toprak ile yüksek kişilik bozukluğu riski arasında güçlü bir ilişki buldu.

Bağlantı o kadar güçlü görünüyordu ki, bilim insanları bu bağlantıyı başka bir ülkedeki benzer verilerle kontrol etmeye karar verdiler. Danimarka çevre kalitesini EPA'dan daha iyi takip ediyor. Bu durum, Danimarka'yı karşılaştırma yapmak için iyi bir seçim haline getiriyor. Çalışmanın ikinci bölümü için, Danimarka'da ulusal tedavi kayıtlarından 1979 ve 2002 yılları arasında Danimarka'da doğan 1.4 milyon insandan elde edilen verilerle analiz yapıldı. Ekibin, özellikle bipolar bozukluk için bulduğu sonuçlar, ABD'dekileri yansıtıyordu. En kötü hava kalitesine sahip ilçelerde olanlar için yüzde 29'luk bir artış gözlendi. Daha spesifik Danimarka verilerini kullanan ekip, erken çocukluk dönemi risklerinin majör depresyon( yüzde 50 artış), şizofreni (yüzde 148 artış) ve kişilik bozuklukları (yüzde 162 artış) ile daha güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu tespit etti.

Ekip iki yıl boyunca ek matematiksel analizler ve veri kaynakları ile birlikte çalışarak modeller geliştirdi. Önemli bir korelasyon, kirliliğin aslında hastalıkları tetiklediğini doğrulamıyor olsa da, bu oldukça akla yatkın. Rzhetsky, kirliliğe maruz kalan hayvanlar hakkındaki araştırmalarda, hayvanların da bilişsel bozulma ve depresyon benzeri semptomlar gösterdiğini söylüyor.

Araştırma, hava kirliliğinin bu hastalıkları nasıl tetikleyebileceğini ortaya koymadı, ancak yazarlar insan, hayvan ve in vitro çalışmalardan elde edilen kanıtların, havadaki kirleticilerin beyni hedef aldığını ve nörolojik ve psikiyatrik bozukluklarda bulunduğunu gösterdiğini belirtti. Yazarlar, çalışmalarının konuyla ilgili daha fazla araştırma için zemin hazırladığı sonucuna vardı ve"Sonuçlarımız fiziksel çevrenin, özellikle hava kalitesinin, nörolojik ve psikiyatrik hastalık riskine çevresel katkıda bulunması konusunu aydınlatmak isteyen araştırmalara daha fazla dikkat verilmesi gerektiğini gösteriyor." dedi.
KAYNAK: www.tzv.org.tr/#/haber/4541


ADMİN  1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35

banner38

banner37

banner34