Kuru Erik Salataya Ayrı Bir Lezzet Katıyor...

Kuru Erik Salataya Ayrı Bir Lezzet Katıyor...

12 Şubat 2018 Pazartesi 17:35
Bu haber 844 kez okundu
Kuru Erik Salataya Ayrı Bir Lezzet Katıyor...
banner39
Kuru Erik Salataya Ayrı Bir Lezzet Katıyor...

Bir çok çeşidi ve rengi bulunan, lif bakımından oldukça zengin olan kuru eriği, yeşil salatalarda iç rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Küçük küçük doğrayarak salatanıza hem lezzet hemde sağlık ekleyeblirsiniz.
Yaz meyvesi olan erik yazın kurutularak bir çok rahatsızlığın giderilmesi için kullanılabilir. Antioksidan bakımından iyi bir kaynak olan kuru erik, yüksek miktarda C vitamini içermektedir. C vitamini sayesinde kuru erik vücudu hastalıklara karşı koruyarak vücut direncini arttırır. Kalori bakımından da oldukça düşük bir içeriğe sahip olan 100 gram kuru erik yaklaşık 45 kalori kadardır. Tüm bu içeriklerin yanı sıra A ve K vitaminleri eksikliğinde de kullanılabilen bir meyve türüdür. Eriğin en önemli faydalarından biri de vücuda besinler sayesinde alınan demirin emilimini arttırmaktır. Bu özelliği ile demir eksikliğinde de kuru erikten yararlanılabilir.
Kuru Erik Faydaları:

Özellikle kırmızı erik ve kurusu tatlı bir meyve olsa da glisemik indeks özelliği ile kan şekerini dengede tutar. Özellikle Tip2 diyabete karşı faydalıdır.
Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Yapılan çalışmalara kırmızı erik yeşil eriğe nazaran daha fazla antioksidan içermektedir.
Antioksidan ve C vitamini bakımından zengin bir kaynak olan erik kurusu vücuda gıdalar yolu ile alınan demir emilimini arttırır. Vücutta yaşanan demir eksikliği kalp düzensizliklerine, anemiye ve erken doğum gibi problemlere karşı olumlu etki sağlar. 100 gram kadar kuru erik günlük C vitamini ihtiyacının ortalama %16'sını karşılayabilmektedir.
Kuru erik menopoz sonrasında ortaya çıkabilecek kemik rahatsızlıklarına karşı tüketilebilir.
Diyet uygulayan kişiler kilo kontrolü sağlamak için kuru eriği diyet aralarında atıştırmalık olarak kullanabilir. Kuru erik besin lifi bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu için tok kalma süresini uzatır. Dolayısı ile açlık hissini bastırır.
Bağırsak hareketlerini rahatlatır. Devamlı kabızlık çekenler kuru erik tüketerek kabızlık sorunun kontrol altına alabilir. 100 gram erik ortalama günlük lif gereksiniminin %6'sını karşılayabilmektedir.
Kuru erik böbrekler üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Vücudu böbrek hastalıklarına karşı korur.
Adet düzenleyici özelliği vardır.
İdrar söktürücüdür ve vücudu terletici etkiye sahiptir.
Östrojen hormonunu düzenleyici etkiye sahiptir.
Beden ve zihin yorgunluğuna karşı iyi gelir.

Admin 2
    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34