Meyveyi Yemenin de Bir Zamanı Var!

Yemekte ve yemekten sonraki 2 saat içinde yenilen meyveler, gıdaları vücuda yük haline getiren asit ve gaz üretimine sebep oluyor.

14 Eylül 2017 Perşembe 04:29
Bu haber 800 kez okundu
Meyveyi Yemenin de Bir Zamanı Var!
banner1
 
Yemekte ve yemekten sonraki 2 saat içinde yenilen meyveler, gıdaları vücuda yük haline getiren asit ve gaz üretimine sebep oluyor.

Yemekte ve yemekten sonra yenilen meyveler vücuda ek yük oluyor!

Vücudumuz için çok önemli besin grubu yiyeceklerin başında meyve geliyor. Çünkü meyveler, vücuda en fazla yarar sağlayan, ancak sindirim için en az enerji gerektiren gıda türüdür. Meyvelerin büyük kısmı ince bağırsaklarda sindiriliyor. Aç karınla yenildiğinde, kısa sürede ince bağırsaklara iniyor. Şekeri ve vitamini fazla bir kayba uğramadan kana geçiyor. Eğer meyve yemekten sonra yenmişse, bu meyve midede kalıyor ve mayalanmaya başlayarak rahatsızlık veriyor. Uzmanlara göre, bu sebeple hayatı boyunca bir yudum içki içmediği halde siroz olan kişilere rastlanabilir. Bu konuda Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, yaptığı bir açıklama da vücut için çok önemli bir besin grubu olan meyvelerin tüketiminin doğru bir zamanlaması olduğunu belirterek “Aksi takdirde yararı şöyle dursun, meyveler adeta vücuda ek bir yük oluşturur” diyor.Peki meyveler ne zaman yenilmeli?

Yemekte ve yemekten sonraki 2 saat içinde yenilen meyvelerin, midede fermantasyona (mayalanma) sebep olarak asit ve gaz üretimine yol açtığını vurgulayan Türk, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yemekle birlikte tüketilen meyve, fermante oluyor, midede şişkinliğe neden oluyor, yiyen kişiye rahatsızlık veriyor. Bir nevi midede alkol oluşuyor. Ancak bu dışardan alınan alkolle aynı değil. Bu durum yenen gıdaları besin olmaktan çıkarıyor, vücuda yük haline getiriyor. Yani besinler gıda maddesi özelliğini kaybediyor. Ayrıca meyvenin vücuda sağladığı yararlar da azalmış oluyor. Meyvenin vücuda yararlı olabilmesinin en garanti yolu, açken tüketmektir. Karaciğer başta olmak üzere ilgili tüm organlara, bu asit ve gazı yok edebilmek için normalden daha fazla yük biniyor.” Prof. Dr. Türk, meyvenin vücuda sağladığı katkılardan yararlanılmak isteniyorsa, elma, armut, portakal gibi bütün meyvelerin yemekten en az 2 saat önce ya da yemekten en az 2 saat sonra yenmesi gerektiğini söyledi.

KÜBRA ÖRNEK


www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/meyveyi-yemenin-de-bir-zamani-var_442408

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner28

banner34