Müzisyenlerin Belleği Daha Kuvvetli

Müzik sadece ruhun değil, belleğin de gıdası.

01 Aralık 2017 Cuma 08:18
Bu haber 691 kez okundu
Müzisyenlerin Belleği Daha Kuvvetli
banner39
 
İtalya’nın Padua Üniversitesinden psikolog Francesca Talamini ve arkadaşları bir meta analiz çalışması aracılığıyla müzisyenlerin bellek görevlerini müzisyen olmayanlardan daha yüksek başarıyla yerine getirdiğini gösterdiler. Çalışma PLOS ONE'da yayınlandı.

Talamini yönetiminde çalışan araştırmacılar, 1987 ile 2016 arasında yürütülmüş 29 ayrı bellek araştırmasını analiz etmişler. Çalışmalardaki bütün katılımcılar (yaş ortalamaları 23 olan) genç yetişkinlermiş. Her bir çalışmada 20 ile 140 arasında katılımcı yer almış.

Bu araştırmalardan 14’ü uzun süreli bellekle (yani bilgiyi birkaç dakikadan daha uzun süre akılda tutmakla) 20’si kısa süreli bellekle (yani 5 ile 9 arasında nesneyi 30 saniyeye kadar akılda tutmakla) ve 19’u da çalışma belleğiyle (aktif olarak işlenen bilgiyi akılda tutmakla) ilişkili.

Talamini ve arkadaşları, analizleri sonunda müzisyenlerin, müzisyen olmayanlara göre uzun süreli bellek konusunda hafif bir üstünlükleri, kısa süreli bellekte ve çalışma belleğinde ise daha belirgin bir üstünlükleri olduğunu bulmuş.

Müzisyenlerin sesli uyarıcılar söz konusu olduğunda daha kuvvetli belleklere sahip olması şaşırtıcı değil. Ancak çalışmaya göre müzisyenler, sözlü ve görsel uyarıcıları da daha iyi hatırlıyorlar.

Bunun neden böyle olduğuna dair bir dizi hipotez söz konusu. Akla gelen açıklamalardan biri, zaten daha kuvvetli belleği olanların müzisyenliğe yöneliyor olabileceği. Ama eldeki veriler bu hipotezi destekler nitelikte değil.

Daha akla yakın bir açıklama, enstrüman çalma becerisinin müzik notasyonunu, nota sesleriyle ve vücudun motor tepkileriyle ilişkilendiren bir süreç olmasının insanların öğrenme yetilerini geliştiriyor olması. Bu görüşe göre müzikle ilişkili olarak öğrenilen yetiler, diğer uyarıcıları hatırlamayı öğrenmeyi de kolaylaştırıyor.www.tzv.org.tr/#/haber/1594
Admin 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34