Ne Kadar Proteine İhtiyacımız Vardır?

Günlük protein ihtiyacımızdan fazlasını mı tüketiyoruz?

11 Kasım 2019 Pazartesi 07:14
Bu haber 165 kez okundu
Ne Kadar Proteine İhtiyacımız Vardır?
banner22
 

Protein vücudun büyümesi ve onarılması için esastır. Süt, et, yumurta, balık ve fasulye gibi protein bakımından zengin yiyecekler midede amino asitlere bölünür ve ince bağırsakta emilir, sonra karaciğer vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitleri ayırır. Gerisi idrarımızda atılır.
Özellikle aktif olmayan yetişkinlerin, tartılan her kilogram için günde yaklaşık 0.75 g protein tüketmeleri tavsiye edilir. Ortalama olarak, bu erkekler için 55 gr ve kadınlar için 45 gr - veya iki avuç büyüklüğünde et, balık, soya peyniri, fındık veya bakliyata denk gelir.

Yeterli miktarda protein almamak, saç dökülmesi, cilt kırılmaları ve kas kütlesi azaldıkça kilo kaybına neden olabilir. Ancak bu yan etkiler çok nadirdir ve büyük ölçüde yalnızca yeme bozukluğu olanlarda görülür. Buna rağmen çoğumuzun uzun süredir kas geliştirmek için protein kullanır.


Güce dayalı egzersiz kasta protein parçalanmasına neden olur. Kasların güçlenmesi için proteinlerin yeniden inşa edilmesi gerekir. ''Lösin'' adı verilen bir amino asit türü, protein sentezini tetiklemede özellikle büyük bir rol oynar.

Hatta bazı uzmanlar, antrenman sonrası protein tüketmemenin, kas parçalanmasının sentezden daha yüksek olmasına neden olabileceğini, yani kas
kütlesinde net bir kazanç olmadığını savunuyorlar. Takviye markaları, genellikle peynir yapımının bir yan ürünü olan lösinden zengin peynir altı suyu
proteini formundaki kas dokusunun büyümesine ve onarımına yardımcı olmak için antrenman sonrası protein salınımını önermektedir.
KAYNAK:www.tzv.org.tr/#/haber/3420


ADMİN 1
    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34