Sağlığınız için Gözyaşlarınızı Serbest Bırakın!

Ağlamanın 5 faydasını sizler için derledik.

25 Eylül 2017 Pazartesi 03:51
Bu haber 716 kez okundu
Sağlığınız için Gözyaşlarınızı Serbest Bırakın!
banner1
 
Ağlamanın olumsuz duyguları serbest bırakmanıza yardımcı olduğunu ve vücudunuzun istenmeyen sıkıntı ya da korkularla baş edebilmesinin doğal bir yolu olduğunu hepiniz bilirsiniz. Bilmediğiniz şey, ağlamanın zihinsel ve fiziksel sağlığınıza yardımcı olabilecek pek çok avantajının olmasıdır.

1. Stresi azaltmaya yardımcı olur.

Ağlamak; vücutta stres oluşturan bazı kimyasal hormonların uzaklaştırılmasına yardımcı olarak stres seviyenizi düşürebilir. Egzersiz sırasında ter atma işlemi ile gözyaşı dökülmesi aynı işlemdir. Egzersiz, stresi azaltır ve vücuttaki kimyasal maddeleri atar. Aynı şekilde, gözyaşlarınızı serbest bırakmazsanız, stres seviyenizi artırarak yüksek tansiyon ve kalp problemleri gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilirsiniz.

2. Modunuzu yükseltir.

Ağlama duygusal bir tepkidir. Gözyaşları döküldüğünde, endokrin sistemi ruh halini sabitleyen endorfinleri (iyi hissettiren hormonları) serbest bırakır.

3. Gözyaşları detoks özelliğine sahiptir.

Duygusal sıkıntı ya da üzüntüyle oluşan gözyaşları, kaşıntı veya soğan soyma sonucu oluşan gözyaşlarına kıyasla detoks özelliğine fazlaca sahiptir.

Bu, duygusal gözyaşlarınızın, atıkları ve toksinleri vücudunuzdan atabileceği anlamına gelir.

4. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların engellenmesine yardımcı olur.

Gözyaşları, gözlerinize bulaşan mikroplarla savaşmak için çalışan doğal antibakteriyel ve antiviral solüsyonlardır. Gözyaşlarındaki sıvıda bulunan lizozim, birkaç dakika içinde bakterilerin % 95'ini öldürebilir. Tıpkı burnunuzun bakteri ve mikropları toplayan tüyleri gibi, gözlerinizin de sizi hasta etmesini önlemeye yardımcı olacak gözyaşları var!

5. Gözlerinizi nemli tutar.

Gözyaşlarının sizin için en önemli özelliklerinden biri de görmenizi sağlamasıdır. Gözyaşları gözlerinizi nemlendirir ve göz çevresindeki zarların dehidrasyonunu önler. Gözlerinizi nemlendiren gözyaşları olmasaydı, göremezdiniz.


www.tzv.org.tr/#/haber/780

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner26

banner34