Sağlığınıza Zarar Verebilecek 10 İlkyardım Miti

Acil bir durum oluştuğunda aklınıza ilk gelen her zaman doğru olmayabilir. En iyisi bir ilkyardım kursu almak. Ama eğer bunu yapmadıysanız Brightside'ın önerilerini faydalı bulabilirsiniz.

09 Eylül 2017 Cumartesi 15:15
Bu haber 834 kez okundu
Sağlığınıza Zarar Verebilecek 10 İlkyardım Miti
banner1
 
Acil bir durum oluştuğunda aklınıza ilk gelen her zaman doğru olmayabilir. En iyisi bir ilkyardım kursu almak. Ama eğer bunu yapmadıysanız Brightside'ın önerilerini faydalı bulabilirsiniz.

1. Morluklara Buz Uygulamak

Neden Yanlıştır?: Buz gerçekten de morlukları azlatır. Ancak buz torbasını doğrudan teninizin üstüne koymamalısınız. Aksi halde soğuk yanığına neden olabilirsiniz.

Doğrusu Nedir?: Teninizle buz torbası arasına bir bez yerleştirin. 20 dakika tutun, sonra torbayı kaldırıp 20 dakika bekleyin. İşlemi birkaç kez tekrarlayın.

2. Ateş Yükselince Alkol ya da Sirke İle Ovalamak

Neden Yanlıştır?: Sirke ve alkol emilip kana karışabilirler. Alkol, alkol zehirlenmesine yol açabilir; sirke ise asitliği çok hızlı yükseltecektir. Bunlar özellikle çocuklar için tehlikelidir.

Doğrusu Nedir? Eğer ateş çok yüksek değilse bol bol su içmek ve 16-18 derecelik serin bir odada durmak ateşin kendi kendine düşmesine yetecektir.

3. Bayılan Birini Kaldırmak

Neden Yanlıştır?: Biri bayılacak olursa kaldırmaya ya da üstüne soğuk su serpmeye kalkmayın; bu spazma yol açar. Bayılıp kendine gelen birinin kahve ya da enerji içeceği içmesine de izin vermeyin. bunların içerdiği kafein su kaybetmesine neden olacaktır.

Doğrusu Nedir?: Bayılan kişinin ayaklarını havaya kaldırın; sıkı giysilerini çıkarın ya da gevşetin. Ayılır ayılmaz ayağa kalkmasına izin vermeyin.

4. Yanıklara Yoğurt Sürmek

Neden Yanlıştır?: Bunun kendinizi daha iyi hissettirmesinin tek nedeni yoğurdun soğuk olmasıdır. Tehlikesi ise yoğurdun kuruyup ince bir tabaka oluşturmasıdır. Bu tabaka ısı alışverişini yavaşlatır, böylece yanıktaki ısı daha uzun sürede dışarı atılır; dolayısıyla daha fazla zarar verir.

Doğrusu Nedir? Yanan yeri 15 dakika boyunca soğuk suya tutun. Yanık yaralarını asla patlatmayın. Bunu yapmanız yarayı enfeksiyonlara açık hale getirecektir.

5. Çıkan Eklemleri Kendi Kendinize Yerine Oturtmak

Neden Yanlıştır?: Çıkan eklemleri yerine oturtmaya çalışmamalısınız, zira bu çaba yeni sakatlıklara yol açabilir.

Doğrusu Nedir?: Sakatlanan uzvu sabitleyin ve kurbanı hastaneye götürün. Uzvu zorla yerleştirmeyin; rahat bir pozisyonda bandaja alın. Bunu yaparken sadece ilgili uzvu değil en yakın iki eklemi de sabitleyin.

6. Burkulan Yere Sıcak Uygulamak

Neden yanlıştır?: Burkulan yere sıcak uygulamak yararlı değildir, aksine zararlıdır. Isı kan akışını hızlandıracak ve daha fazla şişliğe yol açacaktır. 

Doğrusu Nedir? Sakatlıktan sonraki ilk günlerde soğuk uygulayın; acıyı alacak ve kızarıklığı azaltacaktır. Sakatlanan uzva 48 saat boyunca yüklenmeyin.

7. Zehirlenince Kendi Kendinize Kusmak

Neden Yanlıştır?: Zehirlenen birine çoğu zaman kusması önerilir. Ancak eğer asidik, alkali ya da başka aşındırıcı maddeler dolayısıyla zehirlenme söz konusuysa kusmak kesinlikle yasaktır.

Doğrusu Nedir?: Derhal ambulans çağırıın. Kusmanın size iyi geleceğini düşündüğünüzde bile kusmayı başlatmak için manganez, soda suyu ya da süt kullanmayın. Bunun yerine bol bol ılık su için.

8. Göze Gelen Yabancı bir Nesneyle Uğraşmak

Neden Yanlıştır: Elinizin yanlış bir hareketi, ciddi sakatlıklara yol açabilir.

Doğrusu Nedir? Gözü gazlı bezle sarın ve doktor çağırın. Yalnızca kimyasal bir yanık döz konusuysa derhal gözünüzü su ile yıkamalısınız.

9. Vücuda Saplanmış Nesneleri Çıkarmak

Neden Yanlıştır?: Parmağınıza batan bir kıymığı ya da elinize batan küçük bir cam parçasını çıkarabilirsiniz ama asla ciddi yaralardan bir nesneyi çıkartmaya kalkmayın. Doktorlar bile bunları hasta ameliyata girene kadar çıkarmazlar. Aksi halde sonu ölüme varabilecek bir kanama başlayabilir.

Doğrusu Nedir? Bacaktaki bir bıçak ya da göğüsteki büyük bir cam tabakası ne kadar korkunç görünürse görünsün kurbana vücudundan bu parçayı çıkartmakta yardım etmeye çaışmak yerine onu hastaneye götürün.

10. Yaralara Krem Sürmek

Neden Yanlıştır?: Yara en iyi açık havada iyileşir; krem ise istenmeyen bir neme yol açabilir.

Doğrusu Nedir? Sabun ve soğuk su ile yarayı temizleyin ve kuru temiz bir bandajla sarın.www.tzv.org.tr/#/haber/1173

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner26

banner34