Şükretmek İçin Sebepler

Uzun zamandır gözlemlediğime göre, gerek şahsi gerek toplumca herşeyden şikayet eder hale geldik.

05 Eylül 2019 Perşembe 11:33
Bu haber 966 kez okundu
Şükretmek İçin Sebepler
banner39
 
Uzun zamandır gözlemlediğime göre, gerek şahsi gerek toplumca herşeyden şikayet eder hale geldik.

Bazen haklı olarak, bazen de sınırları ve haddi aşarak sızlanma, boş yere dert yanma şeklinde mızmızlanıp kendimizin ve etrafımızın modunu, enerjisini bilinçsizce tüketiyoruz.

Gerçi gündeme şöyle bir göz attığımızda sanki ülkede, dünyada sadece kötü olaylar, sadece cinayetler, kaoslar, haksızlıklar kendini gösteriyor, sanki iyi hiç birşey olmuyormuş gibi lanse edildiğini gördüğümüzde duruma çok da şaşırmamak gerekir.

Hal böyle olunca, yani sadece kötüyü, menfiyi gözümüzün içine sokan ve iyiliklerden, güzelliklerden pek de bahsedilmeyen bilinçli bir empoze mekanizmasının içinde var olduğumuzu görmek ciddi bir dikkat istiyor.

Oysa ki hayatta ne kadar kötü olaylar, hastalıklar, kazalar, belalar, kötü şeyler varsa da, bir o kadar da belki daha fazla iyilikler, güzel şeyler de var.

Şimdi yazmaya kalktığımızda, kesinlikle sayamayacağımız kadar şükredecek sebebimiz var.
Gözümüz var, kulağımız var, bedenimiz bize armağan olarak verilmiş, aklımız var, fikrimiz var, ailemiz, arkadaşlarımız, akrabalarımız var
Var, var, var...

Az çok psikolojiden biliriz kötüye odaklanan insanın ruh sağlığı daha kötüye gider. Hayata olaylara hep daha da karamsar bakmasına sebep olur. Ve bu sorunlu bakış açısıyla da modu ve enerjisi hep düşüktür, depresyona yakalanma riski yüksektir vs...

Fakat olaylara, hayata olumlu bakan, hayatının iyi yönlerine odaklanan kişi daha mutlu, gönlü aydın, güzel görüşlü biri olur ve dolayısıyla pozitif yapısıyla yaşamına hep güzel anlamlar katar.

Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin Risale-i Nur adlı eserinden Mektubat'da  söylediği gibi; ''Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır.''

Evet bize düşen onca olumsuzluklara rağmen hayata pozitif bakabilmek ve doğumumuzdan ölümümüze kadar bize verilmiş nimetlere şükretmektir.


Bu aralar internette dolaşan kaynağını bilmediğim aşağıdaki şu güzel yazı çok paylaşılıyor. Evet gerçekten biraz yavaşlayıp düşünelim:


admin 1    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34