Yaşasın Çikolata Yemek!

Çikolata hafızamıza ve modumuza iyi geliyor.

14 Mart 2019 Perşembe 14:21
Bu haber 541 kez okundu
Yaşasın Çikolata Yemek!
banner39
 


Çikolata hafızamıza ve modumuza iyi geliyor.
Özellikle beyin sağlığı için çikolatanın birçok yararı var. Bu nedenle çikolata "beyin gıdası" olarak adlandırılmaktadır. Aslında, çikolata yaşlanma karşıtı ve iltihap önleyici olarak da beyin ve vücut için çok önemli bir besin.

Çikolatanın yararlarını inceleyen çalışmalar, özellikle bilişsel işlev, ruh hali ve kalp / damar sağlığına oldukça iyi geldiğini tespit ettiler. Düzenli olarak tüketilen doğru çikolata çeşitleri, kardiyovasküler sistemin düzenlemesine, zihninizin keskin olmasına, sakin ve mutlu bir modda kalmanıza yardımcı oluyor.

Çikolata, Teobroma kakao ağacının fermente edilmiş, kavrulmuş ve ince öğütülmüş tohumlarından yapılır. Çekilmiş kakao, doğal kakao yağı ve kakao tohumunun öğütülmüş parçacıklarından oluşur. Çeşitli tıbbi özelliklere sahip fitokimyasalların güçlü bir karışımını içerir.

Bu bileşikler kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve çikolatanın terapötik etkileri olduğu anlaşılmıştır.

Çikolatanın yararlarını şu şekilde sıralanabilir:

- Antioksidandır.
- Vücuttaki iltihap oluşumunu önler.
- Vücuttaki kan pıhtılarının giderilmesine yardımcı olur.
- Kan damarlarını genişletir.
- Sinir hücrelerini korur.
- İnsülin direncini azaltır.
- Beyindeki kan akışını arttırır.
- Vücut kilosunu kontrol eden genleri düzenler.
- Kanseri önler.

Yukarıda da saydığımız gibi araştırmacılar çikolatanın özellikle beyin ve kardiyovasküler sistem hastalıklarının tedavisine ve önlenmesine yardımcı olduğu sonucuna varmıştır. Bunun yanı sıra, çikolatanın depresyon ve anksiyete belirtilerini iyileştirdiği, sakinliğin ve huzur duygularının gelişmesine yardımcı olduğu da gösterilmiştir. Çikolatanın ruh hali düzeltici etkisinde hem flavanollar hem de metilksantinlerin rol oynadığına inanılıyor.

Çikolata bilişsel fonksiyonlarımıza da iyi geliyor. Çikolatayı tüketirken emilen flavanoller araştırmacılara göre öğrenme ve hafızada rol oynayan beyin bölgelerinde, özellikle de hipokampusa nüfuz ederek orada birikiyor. Bu flavanoller beyindeki kan akışını arttırıyor, yeni nöronların oluşumunu teşvik ediyor, nöronların işleyişini geliştiriyor, nöronlar arasındaki bağlantıları güçlendiriyor ve nöron kayıplarını önlüyor.

Çikolatanın yararlarından faydalanmak için iyi bir çikolata veya kakao tozu seçmek gerekiyor ve çikolatayı düzenli miktarlarda tüketmek gerekiyor. Farklı kakao ürünleri ve çikolatalar, üretim sürecine ve kakao içeriğine bağlı olarak büyük ölçüde farklı flavanol ve metilksantin miktarlarına sahip olabiliyor.

Kakao oranı % 70 veya daha fazla olan bitter çikolata, bu faydalı fitokimyasal maddelere sahiptir. Öte yandan, az kakao içeren çikolatanın çok daha az terapötik değeri vardır.

Bol çikolatalı günler!KAYNAK: www.tzv.org.tr/#/haber/265
Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34