Yeterince Süt İçmiyoruz

Süt, çocukluktan yaşlılık dönemine kadar hayatımızın her döneminde, saç ve tırnak gelişiminden kalp ve kemik sağlığına kadar her alanda hayatî önem taşıyor.

20 Mayıs 2018 Pazar 21:46
Bu haber 655 kez okundu
Yeterince Süt İçmiyoruz
banner39
 
Süt, çocukluktan yaşlılık dönemine kadar hayatımızın her döneminde, saç ve tırnak gelişiminden kalp ve kemik sağlığına kadar her alanda hayatî önem taşıyor.


Sütün insan sağlığı için önemi ve süt tüketimi ile ilgili kamuoyunda bilinç ve farkındalığın artması amacıyla her yıl 21 Mayıs’ta kutlanan Dünya Süt Günü ile, sütün hayatımızdaki yeri bütün dünyada bir kez daha vurgulanıyor. Ülkemizde ise süt içme oranlarının Avrupa ülkelerine göre oldukça düşük olduğu, Türk halkının Avrupa ülkelerinin neredeyse dörtte biri kadar süt içtiği biliniyor. Euromonitor 2017 verileri de süt tüketimi konusunda Türkiye’de hâlâ büyük sıkıntılar olduğunu ortaya koyuyor. Bu verilere göre dünyada süt tüketiminin en yüksek olduğu ülkeler Kuzey Avrupa ülkeleri. Estonya, İrlanda, Finlandiya, İngiltere ve İzlanda’da kişi başına içme sütü tüketimi yıllık 100 litrenin üzerinde iken, Türkiye’de yıllık kişi başı süt tüketimi 26 litre düzeyinde kalıyor.

Neden süt tüketelim?

Sütü günlük beslenmenizin bir parçası haline getirmeniz için sebepler saymakla bitmiyor. İşte bunlardan birkaçı:

- Son derece önemli bir protein kaynağıdır.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Kemik gelişimini sağlar, osteoropozu engeller.

- Kalp hastalıklarından korur.

- Gebelikte mineral kaybını önler.

- Dişleri korur.

- Cildi güzelleştirir.

- Kilo alımını önler.

- Enerji verir.

- Okuldaki başarıyı arttırır.


2 BARDAK SÜT İÇİN

Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, “Türkiye’de yıllık kişi başı süt tüketim miktarı 33 lt, bu rakam tüketimde günlük yaklaşık yarım bardağa eşdeğer. Sağlık için çok değerli bir içecek olan süt tüketimini arttıracak çalışmalar büyük önem taşıyor. Tam 45 yıldır sosyal sorumluluk bilinciyle anne sütünden sonra çocuklarımızın süt içmesini teşvik edecek çalışmaları destekliyoruz. Pınar Süt olarak, başta çocuklarımız olmak üzere herkesi günde 2 bardak süt içmeye davet ediyoruz” dedi.
www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/yeterince-sut-icmiyoruz_462390Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34