Zayıf Kemiklerin Oluşumunu Önlemek İçin 7 Yol

Yaş ve cinsiyet gibi faktörler osteoporoz alma şansınızı etkilerken, riski azaltmak için yapabileceğiniz birçok yaşam tarzı değişikliği vardır.

19 Mayıs 2018 Cumartesi 00:21
Bu haber 608 kez okundu
Zayıf Kemiklerin Oluşumunu Önlemek İçin 7 Yol
banner39
 

Günde Üç Defa Hızlı Bir Şekilde 10 Dakika Yürüyün

Ağırlık taşıyan egzersiz (yürüme, koşma) kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olur. İdeal olarak, “ayaklar yerde” aktiviteleri ve kas direncinin bir karışımına ihtiyacınız var, ağırlık, şınav ve yüzme gibi. Kimse tam olarak ne kadar egzersize ihtiyaç olduğunu bilmiyor; Ulusal Sağlık Sistemi, 19 ila 64 yaşındaki yetişkinlerin her hafta en az 150 dakika orta yoğunlukta aerobik aktivite yapması gerektiğini söylüyor. Her gün 10 dakikalık hızlı yürüyüş yapmak iyi bir hedeftir.

Zayıf kemikleriniz olduğunda egzersizin kırık oluşumunu önlediğine dair çok az kanıt vardır (daha hafif ise osteopeni, daha şiddetli ise osteoporoz), ama eğer yaşlılıkta aktif olmaya devam ediyorsunuz düşme olasılığı daha düşüktür ve eğer düşmezseniz, kemiklerinizin kırılma olasılığı da düşüktür.

2. Sigara İçmeyin, Özellikle Gençken

Sigara içmenin, kemik oluşturan hücrelerin üzerinde etkisi vardır, özellikle de otuzdan daha genç olan ve hala kemik oluşumu devam eden insanlarda. Sigara içenler artan osteoporoz ve kırık riski altındadır ve sigarayı bırakmak, kemik gücünü iyileştirir. Bu karmaşık bir ilişkidir: sigara içenler sağlıklı kilodan daha zayıf olabilir: eğer düşüyorsanız ama hiç takviye yapmıyorsanız, kemiği kırmanız daha olasıdır. Menopozdan sonra kadınlar kemiklerin güçlü kalmasını sağlayan östrojeni yağ katmanlarında yaparlar. Yumurtalıklarınız östrojen üretimini durdurduktan sonra, yağınız yoksa, çoğunu yapamazsınız.

3. Çok Zayıflamayın

Kimse, fazla kilolu olmanın yardımcı olduğunu söylemiyor, tabii ki hareket etmeye devam edebilmelisin. Ve elbette daha ağırsan düştüğün zaman kemiklerine daha fazla kuvvet inecek. Ancak, ufak tefeki, düşük kilolu insanların toplam kemik kütlesi daha azdır. Sonuç olarak, çok az miktarda kilo kaybetmek bile, kolayca kırılan kemiklere yol açabilir.

4. Hormon Değişim Tedavisi Yardımcı Olabilir

Kadınların osteoporoz olma olasılığı erkeklerinkinin dört katıdır çünkü östrojen düzeyleri menopozdan sonra düşer. Hormon değişim tedavisi, güçlü kemiklerin korunmasına ve kemiklerin zayıflığıından kaynaklanan ve minimal güçle oluşan kırıklarının önlenmesini sağlayabilir. Ancak osteoporoz olursanız bu tedavi çok da işe yaramaz.

5. Kalsiyum Takviyesine İhtiyacınız Yok, Ancak D Vitaminini Düşünün

Sağlıklı ve dengeli bir diyet, gündelik olarak eski kemik değiştirildikçe yeni kemik yapmanızı sağlayacak 700 miligramlık bir kalsiyum sağlamalıdır. Düşük osteoporoz riski altındaysanız, kalsiyum takviyelerinin gerekli olduğuna dair kuvvetli bir kanıt yoktur. Ekstra kalsiyum almanın kalbin etrafında zararlı tortulara neden olabileceği ve kalp krizi riskini artıracağı yönünde bazı endişeler de söz konusudur. Kalsiyumun Crohn hastalığı gibi kalsiyum emilimini engelleyen hastalıkların söz konusu olduğu durumlar dışında ek kaynaklar yerine besinlerden alınmasının daha iyi olduğu yönünde bir uzlaşma vardır.

Sağlıklı kemikler için günde yaklaşık 10 mikrogram D vitamini gerekir. Bunun yüzde 90'ı cildimizdeki güneş ışığının etkisinden ve yüzde 10'u da (yağlı balık gibi) diyetten gelir. Cildini güneş ışığına maruz bırakmayan veya kısıtlı bir diyete sahip olan kişiler D vitamini takviyesine ihtiyaç duyabilirler.

Ulusal Sağlık Sistemi, bir yaşına kadar bebeklerin anne sütüyle beslenmesini, 1-4 yaş arası tüm çocukların her gün, beş yaşın üzerindeki çocukların ve yetişkinler kış aylarında ayda bir katkı almasını öneriyor.

6. Yanlış Bir Şey Yapmayın

İnce kemiklere sahip olmanın esas riski kemiklerin zayıflığından kaynaklanan kırıklardır. Düşen ve kalçalarını kırılan yaşlı insanlar asla bağımsızlıklarını geri kazanamazlar. Vertebral kırıklar başlangıçta sessiz olabilir, ancak birden fazla tekrarlama eğilimindedir ve çok acı verici ve engelleyici olabilir.

Zayıf bir akraba ya da arkadaş için yapabileceğiniz en yararlı şeylerden biri, gevşek halı gibi olası tehlikeler için evlerini kontrol etmektir.

7. Ne Kadar Risk Altında Olduğunuzu Bilin

Yaşlı, kadın, düşük kilolu veya hareketsiz iseniz; önceki kırıklarınız var ise veya sigara içiyorsanız, çok fazla alkol alıyorsanız veya romatoid artrit gibi bir durum için steroid alıyorsanız osteoporoz riskiniz normalden yüksek demektir. Kendi risk değerlendirmenizi yapabilirsiniz. Bazı durumlarda, bir kemik yoğunluğu taraması yararlıdır. Bu, pratisyen hekiminiz tarafından düzenlenebilir, ancak taramanın genel riskiniz bağlamında ele alınması gerekir. Yüksek risk altındaysanız, tarama sonuçlarınız normal olsa bile, kemiklerinizi geliştirmek için tedavi olmanız tavsiye edilecektir.


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI


www.tzv.org.tr/#/haber/2331ADMİN  1    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34