Emekçi Başkan Ferudun Tankut

Karabükspor Başkanı Ferudun Tankut, bir işçi ve sendika yöneticisi olmasına rağmen Karabükspor'un Süper Lig'e yükselme öyküsünün en önemli ismi.

15 Eylül 2017 Cuma 16:21
Bu haber 736 kez okundu
Emekçi Başkan Ferudun Tankut
banner1
 
Karabükspor Başkanı Ferudun Tankut, bir işçi ve sendika yöneticisi olmasına rağmen Karabükspor'un Süper Lig'e yükselme öyküsünün en önemli ismi. 2009-2010 sezonunda Karabükspor'u Süper Lig'e taşıyan Tankut'un başkanlık görevinden kendi isteğiyle ayrılmasının ardından takım PTT 1. Lig'e düşürüldü. Bir yıl arayla yeniden başkanlığa seçilen Tankut, kulübü yeniden Süper Lig'e taşıdı.

Ekonomik büyüklüğü 5 milyar liraya yaklaşan Süper Lig’in başkanlık koltuğunda oturan isimler, inşaattan sağlığa, enerjiden gıdaya birçok farklı sektörde şirketlerin başında yer alıyor. Hürriyet'ten Ceyhun Kuburlu'nuın haberine göre Süper Lig'de mücadele eden 18 takımın 17’si patronluk koltuğunda otururken, sadece Karabükspor’un Başkanı Ferudun Tankut işçi emeklisi. Ferudun Tankut'un hayatı ise hep sendikal hareketlerin içerisinde geçmiş. 1991 yılında gerçekleştirilen Özçelik-İş Sendikası genel kurulunda Genel Mali Sekreter olarak sendikal yaşamına başlayan Hikmet Ferudun Tankut, 1994 yılında Metin Türker’in Özçelik-İş Sendikası başkanlığında Kardemir’in kapatılmaması için verilen sendikal mücadelede yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Özçelik-İş Sendikası’nın adı 2002 yılında düzenlenen genel kurulla Çelik-İş Sendikası olarak değişirken, Hikmet Ferudun Tankut genel başkanlığa ve aynı yıl Kardemir Karabükspor kulübü başkanlığına seçildi. 2012 yılına kadar aralıksız 10 yıl Çelik-İş Sendikası Genel Başkanlığı ve Kardemir Karabükspor Kulübü Başkanlığı görevini sürdüren Tankut, 2007-2008 sezonunda Kardemir Karabükspor’u 2.Lig’ten 1.Lig’e taşıdı. 2009-2010 sezonunda ise Kardemir Karabükspor’u Süper Lig’e taşıyan Tankut, 2011-2012 sezonu öncesinde aldığı ani karar ile hem Kardemir Karabükspor Kulüp Başkanlığı hem de Çelik-İş Sendikası Genel Başkanlığı görevlerini bıraktığını açıklamıştı.

SÜPER LİG'DEN DÜŞÜNCE GERİ DÖNDÜ

2015 yılında Kardemir Karabükspor’un 1.Lig’e düşmesi üzerine yeniden kulüp başkanlığına dönen Hikmet Ferudun Tankut, 1 yıllık aranın ardından Kardemir Karabükspor’u yeniden Süper Lig’e taşımıştı.

www.yeniasya.com.tr/spor/emekci-baskan_442596

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner24

banner34