Günün Hangi Saatinde Spor Yaptığımız Önemli Mi?

Fareler üzerinde çalışan iki araştırma grubu egzersizin gün içerisindeki zamanlamasının o fiziksel aktivitede gösterilen performansı etkilediğini savunuyor.

17 Haziran 2019 Pazartesi 15:49
Bu haber 1167 kez okundu
Günün Hangi Saatinde Spor Yaptığımız Önemli Mi?
banner39
 
Fiziksel, mental, davranışsal değişimleri kapsayan ve 24 saat uzunlukta bir periyodu takip eden sirkadiyen ritim metabolizmayı etkiliyor. Bu davranışsal paternler ise ışığa, karanlığa ve dolayısıyla sirkadiyen ritme bağlı olarak değişiklikler gösteriyor. Bunu iyice araştırmak isteyen iki araştırma grubu günün belirli saatlerinin fiziksel aktivitede gösterilen performans üzerindeki etkisini fareler üzerinde inceledi.

“Cell Metabolism” bilimsel dergisinde yayımlanan ve Gad Asher’ın öncülük ettiği ilk araştırmada araştırmacılar fareleri koşu bantlarına günün farklı zamanlarında koyarak performanslarını değerlendirdi. Bulgularına göre araştırmanın ileri safhalarında yani farelere göre akşam vakitlerinde farelerin performansları daha yüksekti. Bunun yanı sıra araştırmacılar o vakitlerde metabolik aktivitelerin aktivasyonlarında kullanılan 5-aminoimidazole-4-carboxamit ribonücleotit yani kısaca ZMP denilen bileşiğin kısmen daha yüksek seviyelerde olduğunu gözlemledi. Bu araştırma bulgularını doğrulamak isteyen araştırmacılar ardından 12 insanın bulunduğu bir grupta deneyi tekrarlayarak aynı sonuca ulaştı.

Paolo Sassone-Corsi’nin öncülük ettiği ve yine “Cell Metabolism” bilimsel dergisinde yayımlanan ikinci araştırmada ise araştırmacılar yine farelerin koşu bandındaki performansını gözlemledi ancak bu sefer egzersizin farelerin kaslarında yaptığı değişikliklere odaklandı. Bulgularına göre egzersiz “Hipoksiyle İndüklenen Faktör-1 alfa” yani HIF-1α proteinini aktive ediyor ve HIF-1α seviyesi ise günün belirli saatlerinde artış gösteriyor.

Her iki araştırma da insan sirkadiyen saatine uyarlandığında fiziksel aktivitenin metabolizmayı en çok sabahın geç saatlerinde olumlu etkilediği sonucuna ulaştı.
KAYNAK:https://www.tzv.org.tr/#/haber/4106


ADMİN 1
    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34