Hurmadan Özel İçecek

California’da yetişen Arabistan hurmasıyla bölgeye özel bir içecek yapılıyor.

04 Mayıs 2018 Cuma 15:32
Bu haber 901 kez okundu
Hurmadan Özel İçecek
banner39
 
California’da yetişen Arabistan hurmasıyla bölgeye özel bir içecek yapılıyor.

Palm Springs, California’da çöl sıcağına sahip bir tatil beldesi. Bu iklim Arabistan hurması yetiştirmeye oldukça müsait ve burada üretilen hurmalarla bölgeye özel bir içecek yapılıyor. Los Angeles’ın 100 mil doğusundaki bu bölgede yetişen hurmalar ve bunlardan yapılan özel içecek ziyaretçiler tarafından beğeniliyor. 80 yıllık bir geçmişe sahip olan bu içecek, Hollywood’un şanı, tarımsal yenilikler ve turizmin canlandırılması ile ortaya çıkan kesişim döneminin bir ürünü. BBC’de yer alan habere göre, dünyanın en eski meyvelerinden biri ile yapılan bu besleyici içecek sağlıklı gıda trendine de cevap verir nitelikte. Hurmalı ve sütlü bu serinletici içeceğin Orta Doğu’dan esinlendiği biliniyor. Bu bölgede göçebelerin en önemli besin kaynağı hurma ve keçi sütü. Ama California’da beğeni kazanan milkshake inek sütüyle yapılıyor. 

Hurmanın Amerika’ya gelişi

ABD Tarım Bakanlığı 1800’lerin sonunda dünyanın farklı bölgelerine bitki keşfi için insan göndermiş ve Kuzey Amerika’da yetiştirilebilecek yeni ürünlerle dönmelerini istenmişti. Kuzey Afrika ve Orta Doğu’ya giden kaşifler hurma ürünü veren palmiye dallarıyla dönmüş- tü. Coachella Vadisi’nde yetiştirilen hurmaların palmiyeleri Fas’tan getirilen ‘medjoul’ türüydü. Shields’da yapılan milkshake için hurma ezmesi kullanılıyor ve katılan karamelin de etkisiyle çok lezzetli bir tat ortaya çıkıyor. Ayrıca hurma zaten tatlı olduğu için dondurma yerine ekstra soğuk süt kullanılıyor.

California’da bir Arabistan

Hurma bahçeleri bazı Hollywood filmlerine set olduğu gibi, bazıları da tatil için Orta Doğu’ya gitmek yerine bu bölgeye gelmeye başladı. Bölge sakinleri, gelen turistlere daha otantik bir hava sunmak için işletmelerine Mekke, Çöl Kampı, Vaha gibi isimler verirken, civar yollar da Arap Caddesi gibi adlar aldı.

Hurma palmiyeleri

Hurma ürünü veren palmiyeleri yetiştirmek ise hiç de kolay değil. Ağaçların meyve vermesi için 0,4 hektarlık bir alana 50 dişi bir tane de erkek ağaç dikmek gerekiyor. Yine de işçiler erkek ağaçtan polenleri toplayıp dişilerin çiçeklerine tek tek serpiyor. Bir zamanlar bu işçilerin ağaçlara tırmanmak için kullandığı ip ve ağlar Coachella Vadisi hurma müzesinde sergileniyor. Bugün kullanılan merdiven ve asansör benzeri aletlere rağmen hâlâ tehlikeli bir iş bu. Hurma bahçelerinde çalışmak üzere eğitilecek yeni insan bulmak sorun olabiliyor. Her şey elle yapıldığı için her ağaca yılda en az 12 kez tırmanmak gerekiyor. Ama bu emeğin karşılığı alınıyor. İyi mahsul alınan bir yılda her ağaç 150 kg hurma üretebiliyor. Ürünün bu kadar bol olduğu bir yerde her köşe başında hurmalı milkshake satılması şaşırtıcı olmuyor.
www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/hurmadan-ozel-icecek_460939admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34